Zamknij

Podano najnowsze dane o wzroście PKB. Polska gospodarka spowalnia

Piotr Drabik
14.02.2019 14:55
Podano najnowsze dane o wzroście PKB. Polska gospodarka spowalnia
fot. goodfreephotos.com (ilustracyjne)

W ostatnich miesiącach ubiegłego roku zanotowano 4,9 proc. wzrostu PKB polskiej gospodarki. To mniej niż w ostatnim czasie, ale za to więcej, niż zakładali ekonomiści.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak poinformował w czwartek w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny, Produkt Krajowy Brutto w czwartym kwartale 2018 roku wzrósł o 4,9 proc. rdr wobec wzrostu na poziomie 5,1 proc. rdr w III kw.

Pełne dane o PKB z ostatnich miesięcy ubiegłego roku GUS poda 28 lutego.

Zobacz także

Wyraźne spowolnienie

– Dane, które były podane za cały rok, czyli 5,1 proc. wzrostu PKB, sugerowały, że cały kwartał może być nieco niższy niż 5 procent – wskazał Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion.

Dodał, że prognozowana przez analityków wartość to 4,8 proc., a zatem niespodzianki nie ma. „Jest 4,9 procent – 0,1 punktu procentowego to nie jest duża różnica” – powiedział.

Ekspert podkreślił, że gospodarka rozwijała się szybko. A wynik poniżej 5 proc. to „żaden minus”.

Zobacz także

Minister uspokaja

Według Kuczyńskiego w najbliższych kwartałach na pewno zobaczymy jakieś spowolnienie. „To jest nieuniknione, dlatego że widzimy spowolnienie u naszych partnerów zagranicznych, bardzo poważne w Niemczech, a także spowolnienie w całej strefie euro. Również, jeśli chodzi o świat, globalne spowolnienie też już jest widoczne” – zaznaczył.

„PKB wzrósł o 0,5 proc. kw/kw w IV kwartale. Mamy potwierdzenie sygnału słanego przez dane o produkcji przemysłowej i budowlanej. W I kwartale kontynuacja spadania z wysokiego konia” – ocenili z kolei analitycy mBanku.

Ze spokojem wyniki wzrostu PKB przyjął minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. 

– Mamy już szósty kwartał z rzędu ze wzrostem PKB w okolicach 5 procent. Tym razem wzrost jest nieco wyższy – o 0,1 punktu procentowego – od oczekiwań rynku, który przewidywał 4,8 procent. Wynik zatem nie zaskakuje – powiedział Kwieciński.
Jak zauważył, „źródłem wzrostu pozostała konsumpcja, wsparta przez komponent inwestycyjny”. „Dynamika inwestycji była prawdopodobnie zbliżona lub nieco mniejsza od świetnego wyniku z trzeciego kwartału” – podkreślił szef resortu inwestycji i rozwoju.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD