Zamknij

Pod koniec listopada ostatni przetarg na „tanie działki”

Olga Papiernik
14.09.2018 10:28
budowa domu jednorodzinnego
fot. . Piotr Kamionka/East News

29 listopada br. gorzowski magistrat zorganizuje ostatni przetarg na zbycie nieruchomości przeznaczonych pod jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe w ramach miejskiego programu „Tania działka budowlana” - poinformował Urząd Miasta Gorzowa Wlkp.

Do sprzedaży zostanie wystawionych 15 działek przy ul. Granicznej. Ich powierzchnia wynosi od 626 do 1789 m kw.

To ostatni taki przetarg. Od pierwszego stycznia przyszłego roku zmieniają się przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami i nie będzie już możliwe udzielenie bonifikaty, dzięki której nasz program był tak atrakcyjny - zapowiedział prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.

Program „Tania działka budowlana” rozpoczął się w 2017 r. Do sprzedaży wyznaczono w nim ponad 100 działek przy ulicach: Granicznej, Pełczyńskiej, Rodła, Kowalskiego i Ludowej. Ich ceny wywoławcze wahały się od 30 do 75 tys. zł, w zależności od lokalizacji, powierzchni i stanu uzbrojenia. Magistrat sprzedał łącznie 36 nieruchomości.

Program polega na oddaniu w użytkowanie wieczyste na 99 lat działki pod budowę domu jednorodzinnego w drodze przetargu nieograniczonego, z możliwością jej wykupienia na własność z 75-proc. bonifikatą. Pierwsza opłata za użytkowanie to 15 proc. wylicytowanej ceny działki, płatna przed zawarciem umowy notarialnej.

Chcąc skorzystać z bonifikaty, nabywcy muszą spełnić kilka warunków: w ciągu dwóch lat rozpocząć budowę, a w ciągu dwóch następnych zamieszkać w domu i zacząć płacić za niego podatek od nieruchomości. Przez te cztery lata trzeba też wnosić do magistratu opłatę w wysokości 1 proc. wylicytowanej ceny działki. 

PAP/Marcin Rynkiewicz/OP