Zamknij

Poczta rezygnuje ze znaczków. Na listach tylko do końca kwietnia

07.04.2021 17:19
wysyłanie listów na poczcie
fot. materiały prasowe Poczty Polskiej

Po 160 latach działalności Poczta Polska ogłosiła koniec znaczków pocztowych. Do opłacenia wysyłki listów poleconych można ich będzie używać tylko do końca kwietnia 2021 roku.

Poczta Polska zdecydowała się na odważny ruch: operator powiadomił w komunikacie, że nie będzie już honorować znaczków pocztowych w przypadku korespondencji poleconej. Cezurą ma być koniec kwietnia 2021 roku: od 1 maja 2021 listu poleconego ze znaczkiem nie będzie można wysłać.

Decyzja ma ujednolicić i usprawnić proces wysyłki i obsługi przesyłek rejestrowanych. W ich przypadku rolę znaczka przejmie specjalna naklejka „R” z kodem kreskowym, na której wyszczególniona będzie kwota należnej opłaty za przesyłkę. Równocześnie Poczta uspokaja filatelistów: serie kolekcjonerskie będą cały czas wydawane.

Poczta Polska rezygnuje ze znaczków na listach poleconych. Zastąpi je naklejka

Przesyłki polecone to ponad 30 procent wolumenu przesyłek korespondencji obsługiwanej przez Pocztę Polską. Operator stara się usprawnić proces ich przyjmowania, żeby skrócić czas obsługi oraz oczekiwania w kolejce.

Sposobem na to ma być zrezygnowanie ze znaczków i zastąpienie ich specjalną naklejką z kodem kreskowym, co pozwoli na śledzenie etapu dostarczenia przesyłki już od chwili przyjęcia jej przez pracownika poczty.

Operator zapewnia, że naklejki sprawdziły się znakomicie w obsłudze listów poleconych dla klientów wysyłających ich duże ilości.

Warto zaznaczyć, że dla klientów umownych, Poczta Polska od dawna udostępnia opcję wysyłki korespondencji bez znaczka, co ma niewątpliwe przełożenie na usprawnienie procesu logistycznego związanego z przygotowaniem i wysyłką takiej korespondencji. Listy polecone są przesyłkami rejestrowanymi na etapie nadania i doręczenia.

komunikat Poczty Polskiej

Znaczki znikną od 1 maja 2021 tylko z listów poleconych – standardowe przesyłki nierejestrowane w dalszym ciągu można będzie opłacać w tradycyjny sposób.

Poczta uspokaja także filatelistów, którzy w ruchu operatora mogą dopatrywać się zagrożenia dla kontynuowania swojej pasji: znaczki kolekcjonerskie będą ukazywać się w dalszym ciągu zgodnie z planem.

RadioZET.pl/Poczta Polska