Zamknij

Poczta doręczy e-maile polecone. Nowe zasady korespondencji z urzędami

07.06.2021 16:48
usługi cyfrowe Poczty Polskiej
fot. materały prasowe Poczty Polskiej

Od 1 lipca 2021 Poczta Polska zaoferuje nową usługę: e-doręczenie. E-maile polecone zastąpią dzięki niej tradycyjne przesyłki rejestrowane w komunikacji z urzędami i administracją państwową.

Poczta Polska w 2021 roku mocno zmienia swoje oblicze. Zrezygnowała już ze znaczków w przypadku przesyłek rejestrowanych, a od 1 lipca 2021 część listów poleconych chce zastąpić poleconymi e-mailami.

Wszystko to za sprawą usługi e-doręczenie, czyli specjalnej, narodowej skrzynki e-mail, mającej służyć do kontaktów na linii administracja państwowa-obywatel. Wiadomości elektroniczne przesyłane za pomocą e-doręczenia mają być traktowane w świetle prawa tak samo, jak listy polecone.

E-doręczenie zamiast listu poleconego. Korespondencja z urzędami narodowym e-mailem

Narodowa skrzynka pocztowa ma oferować każdemu obywatelowi 1 GB przestrzeni na korespondencję. Adres e-mail można będzie w niej uzyskać po złożeniu specjalnego wniosku. Tak jak w przypadku profilu zaufanego, przed korzystaniem z narodowego e-maila potrzebne będzie potwierdzenie tożsamości.

Usługa e-doręczenie dostępna będzie od 1 lipca 2021. Po tej dacie Polacy będą mogli wybrać, czy chcą otrzymywać korespondencję urzędową na dotychczasowych zasadach, czy też wejść w XXI wiek i zażyczyć sobie przysyłania pism w postaci cyfrowej.

Poczta Polska będzie realizować usługi e-doręczenia z zachowaniem najwyższych standardów cyberbezpieczeństwa, w oparciu o wymagania wynikające z przepisów europejskich – Rozporządzenia eIDAS, norm ETSI. Będzie to gwarancją dla uczestników procesu, że Spółka jako zaufana strona trzecia, nie ma dostępu do korespondencji przekazywanej w ramach e-doręczeń. E-doręczenie znacząco różni się od zwykłego e-maila. Poczta Polska będzie zobowiązana do zapewnienia integralności korespondencji. Oznacza to, że przesyłka wysłana przez nadawcę nie może być naruszona i zmieniona aż do czasu odbioru jej przez adresata.

komunikat Poczty Polskiej

Roczny koszt świadczenia usługi został wyliczony na 500 mln zł. Środki pochodzić będą z opłat pobieranych od urzędów: dostarczenie e-maila poleconego będzie kosztować 3,57 zł netto, a więc 4,39 zł z VAT.

Poczta zapowiedziała również usługę hybrydową, stworzoną dla osób niemających dostępu do internetu. W takim przypadku e-mail polecony zostanie wydrukowany w specjalnej strefie ograniczonego dostępu i dostarczony jako tradycyjny listy do skrzynki.

RadioZET.pl/Poczta Polska