Zamknij

Poczta Polska i kosztowne imprezy. Związkowcy domagają się wyjaśnień

24.11.2019 16:21
Poczta Polska. Związkowcy domagają się zakończenia kosztownych imprez dla zarządu
fot. Manuel Esteban/Shutterstock (ilustracyjne)

Związkowcy domagają się od zarządu Poczty Polskiej zaprzestania organizacji kosztownych kongresów dla władz spółek powiązanych z narodowym operatorem pocztowym. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał "Fakt", Organizacja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność" Pracowników Poczty Polskiej wystosowała pismo do zarządu spółki w sprawie "optymalizacji kosztów".

"Prezydium Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej w sytuacji, gdy zdaniem Pracodawcy brakuje środków na wzrost wynagrodzeń zasadniczych, wnioskuje do Zarządu Poczty Polskiej SA o zaprzestanie organizowania kilkudniowych, kosztownych imprez w całej grupie kapitałowej Poczty Polskiej SA" - napisali związkowcy.

Zobacz także

Część oficjalna trwa tylko 3 godziny

Zdaniem NSZZ "Solidarność", co miesiąc spółki z Grupy Kapitałowej Poczty Polskiej "organizują pod różnymi nazwami kongresy w ekskluzywnych hotelach z huczną oprawą, na które zapraszane są z reguły te same osoby z kadry zarządzającej, w ilości często kilkadziesiąt osób".

Jak wyglądają takie spotkania dla kadry kierowniczej?

"Cześć oficjalna takich spotkań trwa zazwyczaj około trzy godziny, pozostały czas to część rozrywkowa, tak wynika z treści przesyłanych zaproszeń" -  dodali związkowcy. Podkreślili, że uczestnicy ekskluzywnych kongresów otrzymują pieniądze na delegacje służbowe.

- My wiemy o tym od osób, które na różnych etapach biorą udział w przygotowaniach do takich imprez. Dla nas to zbędne kwiatuszki na kożuchu. Do tego demoralizuje to załogę. Jesteśmy w sporze zbiorowym. Słyszymy, że nie ma na nic pieniędzy i jak trudna jest sytuacja. Tymczasem pieniądze są na zabawy dla wąskiego kręgu osób, które i tak mają już wysokie wynagrodzenia – stwierdził Bogusław Nowicki, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej, cytowany przez "Fakt".

Zobacz także

Ile zarabia się w Poczcie Polskiej?

Gazeta przypomniała, że członek zarządu Poczty Polskiej zarabia 47 tys. zł miesięcznie. Dla porównania pracownik narodowego operatora pocztowego może liczyć na średnią pensję w wysokości. 3,5 tys. zł brutto.   

Ponad 30 procent załogi zarabia obecnie mniej niż od 1 stycznia będzie wynosić płaca minimalna. To chyba najlepiej świadczy o poziomie ubóstwa na Poczcie

Bogusław Nowicki

Co na to władze Poczty Polskiej? - Informacje przekazane przez jeden ze związków zawodowych będą na pewno przedmiotem rozmów pracodawcy z partnerami społecznymi - komentowała Justyna Siwek, rzeczniczka Poczty Polskiej w rozmowie z "Faktem".

Operator pocztowy wskazał, że w ciągu roku organizuje wiele wydarzeń dla swojej kadry.

"Poczta Polska jest dużą organizacją zatrudniającą ponad 80 tysięcy pracowników. Przygotowujemy konkursy zawodowe, warsztaty, szkolenia dla pracowników. Poza czasem pracy organizowane są zawody sportowe dla pracowników, finansowane ze specjalnego funduszu. Staramy się, by koszty tych działań nie przekraczały zwyczajowych wydatków w analogicznych sytuacjach" - podkreśliła Poczta Polska.

Zobacz także

RadioZET.pl/Fakt.pl