Zamknij

Prezes Poczty Polskiej złożył dymisję. Powodem wybory korespondencyjne?

04.04.2020 08:14
Poczta Polska. Prezes Sypniewski złożył dymisję. Powodem wybory korespondencyjne?
fot. poczta-polska.pl/gov.pl

Przemysław Sypniewski, dotychczasowy prezes Poczty Polskiej, złożył dymisję. Zastąpił go Tomasz Zdzikot, wcześniej wiceminister obrony. To pokłosie sporu o korespondencyjne wybory prezydenckie, które według pomysłu PiS ma zorganizować narodowy operator pocztowy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

O zmianie na fotelu prezesa Poczty Polskiej, spółka Skarbu Państwa poinformowała w piątek wieczorem.

"Rada Nadzorcza Poczty Polskiej przyjęła do wiadomości dymisję Pana Przemysława Sypniewskiego z pełnienia funkcji prezesa Zarządu Poczty Polskiej i delegowała Pana Tomasza Zdzikota do pełnienia funkcji prezesa Zarządu" - czytamy na Twitterze Poczty Polskiej.

Zobacz także

Nie poradził sobie z pomysłem wyborów korespondencyjnych?

Sypniewski według "Gazety Wyborczej" należał do otoczenia Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury. Z kolei zdaniem "Rzeczpospolitej", dotychczasowy prezes narodowego operatora pocztowego nie poradził sobie z presją wokół pomysłu korespondencyjnych wyborów prezydenckich.

W piątek w Sejmie posłowie PiS-u złożyli autopoprawkę do projektu zmian w Kodeksie wyborczym. Zakłada ona, że wszyscy uprawnieni do głosowania w majowych wyborach będą mogli zagłosować korespondencyjnie - nie będzie konieczności otwierania tradycyjnych lokali wyborczych. Zdaniem partii rządzącej ma to zapewnić większe bezpieczeństwo podczas epidemii koronawirusa. 

Organizacja takiego głosowania, w którym uprawnionych do głosowania jest około 30 mln Polaków, spoczywałaby na Ministerstwie Aktywów Państwowych, które ma pod swoim nadzorem Pocztę Polską. Teoretycznie narodowy operator pocztowy ma możliwości - zatrudnia ok. 30 tys. listonoszy oraz posiada odpowiednią bazę logistyczną. 

Jednak z uwagi na epidemią koronawirusa część kadry Poczty Polskiej jest na zwolnieniach lekarskich lub urlopach. Ponadto spółka pracuje z ograniczeniami np. nie może dostarczać listów i paczek do osób w kwarantannie, których z każdym dniem w naszym kraju jest coraz więcej.  

Zobacz także

Sypniewski zastąpi Tomasz Zdzikot - dotychczas sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Zdaniem "Wyborczej" to jeden z najbliższych współpracowników Mariusza Błaszczaka, ministra obrony.

Zdaniem niektórych mediów Zdzikot ma zapewnić PiS-owi lojalność podczas ewentualnego głosowania korespondencyjnego, czemu sprzeciwiają się listonosze i związki zawodowe.

W piątek zmieniła się również Rada Nadzorcza Poczty Polskiej. Z funkcji członka Rady Nadzorczej został odwołany Paweł Calski i na tę funkcję został powołany Tomasz Zdzikot.

Kim jest Tomasz Zdzikot?

Urodził się 2 listopada 1979 roku.

Z wykształcenia jest radcą prawny, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz studiów doktoranckich w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

Zdał egzamin dla kandydatów na członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

W latach 2003-2005 był doradcą zastępcy prezydenta Warszawy Sławomira Skrzypka, a także doradcą wojewody mazowieckiego. Zdzikot pełnił również funkcję zastępcy burmistrza Dzielnicy Śródmieście Warszawy.

Zobacz także

W latach 2007-2008 był wiceprezesem Centrum Bankowo-Finansowego "Nowy Świat" S.A. – spółki Skarbu Państwa i Fundacji Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat pracował w Departamencie Prawnym Biura Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w tym jako wicedyrektor Departamentu Prawnego.

W latach 2006-2014 był radnym Warszawy, a od 2014 r. sprawuje mandat radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

18 listopada 2015 roku został powołany na podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, a 25 października 2017 r. - powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz pełnomocnika rządu do spraw przygotowania organów administracji państwowej do współpracy z systemem informacyjnym Schengen i wizowym systemem informacyjnym.

15 stycznia 2018 roku Tomasz Zdzikot został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

RadioZET.pl/PAP