Zamknij

Poczta Polska szacuje, że budżet ich inwestycji osiągnie 1 mld zł

Olga Papiernik
27.12.2017 09:46
Poczta Polska szacuje, że budżet ich inwestycji osiągnie 1 mld zł
fot. Agencja Gazeta

-Do końca 2021 r. Poczta Polska chce wybudować w regionie łódzkim Centralny Węzeł Logistyczny. - powiedział PAP członek zarządu spółki Paweł Skoworotko.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Zobacz także

Jak mówił Skoworotko, spółka szuka kilkudziesięciu hektarów dobrze skomunikowanego terenu. -Pod dachem, na kilkunastu hektarach, zainstalujemy m.in. trzypoziomowe maszyny logistyczne najnowszej generacji. - dodał. -Mamy obecnie kilkanaście obiektów do wyboru, wszystkie w okolicach Łodzi. Jedną z nich jest nieruchomość Polskich Kolei Państwowych. - powiedział Skoworotko.

Jak poinformował, spółka rozbuduje także trzy istniejące już węzły logistyczne - w Poznaniu, Zabrzu i Warszawie, a -w całej Polsce powstanie 50 magazynów logistycznych, w lokalizacjach pocztowych, bądź w nowych miejscach, bardziej odpowiednich logistycznie.

Członek zarządu dodał, że na projektowanych węzłach logistycznych oraz magazynach skorzysta cały kraj. -Szacujemy, że budżet wszystkich inwestycji, łącznie z CWL to 1 mld zł. Całość zostanie oddana w 2021 roku. - powiedział. Zaznaczył, że inwestycja będzie oddawana etapami i niektóre z nich rozpoczną pracę wcześniej niż w 2021 roku.

Skoworotko powiedział, że cała koncepcja węzła została przygotowana przez Pocztę Polską przy udziale partnera zewnętrznego. -Podczas analiz badaliśmy oczywiście rynek europejski. Nie mogliśmy przekopiować 1:1 pomysłu funkcjonującego już np. w Niemczech, czy w Estonii. Każdy rynek ma swoją specyfikę, tak samo polski i dlatego cała koncepcja jest dostosowana do warunków w Polsce. - tłumaczył.

Mówił, że były brane pod uwagę koncepcje bardziej rozproszone - bez centrum - i -po analizie spółka doszła do wniosku, że koncepcja scentralizowana będzie odpowiednia dla Poczty Polskiej. Braliśmy pod uwagę strumienie wolumenów, jakie są prognozowane w poczcie, obrót zagraniczny, udział Polski jako kraju w Europie Centralnej, który aktualnie w małym stopniu obsługuje logistykę Europy Zachodniej, ale chcemy stać się tego częścią. - wyjaśnił.

-Potrzebujemy nowej sieci logistycznej, gwarantującej poprawę i terminowe dostarczanie przesyłek, a także pełnego śledzenia kosztów. Poza tym nasza obecna sieć logistyczna jest bardziej przystosowana do listów, a chcemy podnieść poziom i obsługiwać coraz więcej paczek. - podsumował.

PAP/Katarzyna Fiuk, Mariusz Polit i Łukasz Pawłowski/OP