Zamknij

Poczta Polska rezygnuje ze znaczków. Zastąpi je kodami paskowymi

05.01.2021 14:44
przybijanie pieczątki na znaczek pocztowy
fot. KAROL SEREWIS/East News

Tylko do końca kwietnia 2021 roku można będzie wysłać list polecony opłacając go znaczkami. Od 1 maja 2021 Poczta Polska będzie korzystać z kodów paskowych, tak jak robi to już z paczkami i przesyłkami wartościowymi.

Poczta Polska o zmianie informowała już wcześniej, a teraz zdecydowała się na przedłużenie terminu honorowania znaczków. W przypadku listów poleconych miały one wyjść z obiegu 1 lutego 2021, jednak ze względu na prośby klientów, którzy dysponowali zapasami, operator pocztowy zdecydował się przedłużyć życie znaczków o dodatkowe trzy miesiące.

Znaczki, które stanowiły dowód opłaty za nadanie listu, zostaną zastąpione adnotacją na dedykowanej nalepce R, która zostanie rozbudowana o specjalne pole do tego przeznaczone. Informacja będzie nanoszona przez pracownika Poczty.

1 maja 2021 znikają znaczki z listów poleconych

Rezygnację ze stosowania znaczków na przesyłkach listowych rejestrowanych Poczta tłumaczy standaryzacją pobierania opłaty za nadanie: po zmianie będzie ona uiszczana identycznie, jak ma to już miejsce w przypadku paczek.

Poczta Polska wprowadza zmiany, które usprawniają obsługę przesyłek pocztowych. Tradycyjny znaczek na liście poleconym doskonale zastąpi naklejka z kodem paskowym, to nowoczesne i wygodne dla klientów rozwiązanie.

Andrzej Bodziony, wiceprezes Poczty Polskiej

Operator przekonuje przy tym, że brak konieczności naklejania znaczków na przesyłki listowe rejestrowane nie tylko uprości proces ich nadawania, lecz także znacznie skróci czas obsługi w placówce pocztowej.

Zobacz także

Dla filatelistów Poczta Polska przygotowała kilka uspokajających słów. Znaczki będą dalej używane w przypadkach zwykłych listów, czyli przesyłek listowych nierejestrowanych. Będą także wydawane w celach kolekcjonerskich, jako znaczki okolicznościowe.

Można się spodziewać, że gdy paskowa rewolucja usunie znaczki ze zwykłych listów, wciąż jeszcze będzie można je kupić w krótkich seriach kierowanych wprost do klaserów filatelistów.

RadioZET.pl/Poczta Polska