Zamknij

Poczta Polska chce otworzyć 100 nowych placówek i rozwijać usługi ochrony

Rafał Mandes
20.04.2018 00:42
Poczta Polska chce otworzyć 100 nowych placówek i rozwijać usługi ochrony
fot. PIOTR KAMIONKA/East News

Poczta Polska planuje w tym roku otworzyć 100 nowych placówek - poinformował w czwartek prezes spółki Przemysław Sypniewski.

"W tym roku planujemy otworzyć 100 nowych placówek pocztowych. (...) W ubiegłym roku przybyło 119 nowych placówek pocztowych. Staramy się otwierać je w centrach handlowych, tam gdzie jest zwiększony ruch. Chcemy także, aby placówki pocztowe wróciły na dworce kolejowe" - powiedział Sypniewski.

Obecnie sieć Poczty Polskiej obejmuje ponad 7500 placówek, filii i agencji pocztowych.

Poczta Polska przełamała tendencje spadkowe i odzyskała dużą część rynku. Udało nam się utrzymać stabilną sytuację, osiągnęliśmy niewielki dodatni wynik.

Prezes poinformował, że w ubiegłym roku wynik brutto operatora wyniósł 1,3 mln zł, podczas gdy rok wcześniej spółka zanotowała stratę brutto w wysokości 65,3 mln zł.

Sypniewski powiedział, że dodatni wynik finansowy został osiągnięty dzięki istotnemu wzrostowi przychodów, głównie z przesyłek listowych i przesyłek kurierskich, a także logistycznych, ochroniarskich i z handlu.

"Przychody w ubiegłym roku udało nam się zwiększyć o ponad 0,5 mld zł" - powiedział prezes.

Spółka poinformowała, że w roku 2017 przychody wzrosły o 10,1 proc. do 5,997 mld zł z 5,445 mld w roku 2016.

Tomasz Dąbrowski, wiceprezes Poczty Polskiej poinformował, że spółka w tym roku zamierza przeznaczyć na inwestycje w IT 134,1 mln zł i 39,7 mln zł w logistykę. W ubiegłym roku poziom inwestycji w te działy wyniósł odpowiednio 87 mln zł i 19,6 mln zł.(PAP)

Poczta Polska planuje rozwój pionu ochrony

Poczta Polska planuje rozwój pionu ochrony i zamierza startować w kolejnych przetargach związanych z ochroną obiektów -  poinformował w czwartek PAP członek zarządu poczty Tomasz Dąbrowski.

"Jesteśmy mocno związani z rynkiem logistyki gotówki, czyli z jej wożeniem, ale chcemy wchodzić w rynek masowych klientów szczególnie w ochronę budynków. Możemy to robić dla innych, w tym dla instytucji państwowych czy firm z udziałem Skarbu Państwa" - powiedział Dąbrowski.

"Chcielibyśmy rozwijać pion (ochrony - PAP) i bierzemy udział w przetargach na ochronę obiektów" - dodał.

Dąbrowski przypomniał, że Poczta Polska zajmuje się już ochroną Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach.

Członek zarządu nie wyklucza, że w przyszłości pocztowy pion ochrony zostanie przekształcony w odrębną spółkę, która będzie się starała zdobyć finansowanie na swój rozwój na rynku finansowym.

Łukasz Pawłowski/PAP/RM