Zamknij

Poczta Polska obniża pensje pracowników

08.06.2020 17:29
Poczta Polska obniża wynagrodzenia pracownikom
fot. Piotr Hukalo/East News (ilustracyjne)

Poczta Polska tnie wynagrodzenia swoich pracowników. Przez najbliższe trzy miesiące 10 proc. mniej będą otrzymywać członkowie zarządu. Co z listonoszami?

Pandemia koronawirusa i związane z nią "zamrożenie" gospodarki dotknęło wiele branż, w tym pocztową. Narodowy operator poinformował o najnowszej decyzji zarządu o czasowej obniżce pensji dla wszystkich pracowników.

Zarząd zadecydował o obniżeniu swoich wynagrodzeń o 10 proc. i zaproponował obniżenie wynagrodzeń grupie kadry menedżerskiej wysokiego i średniego szczebla (ok. 250 osób) o 5 proc.

Poczta Polska obniża pensje

- Najmniej dotknięci zmianą byliby pozostali pracownicy, których wynagrodzenia spadłyby jedynie o 1 procent przez 3 miesiące – od lipca do września bieżącego roku - poinformowała rzecznik prasowa spółki Justyna Siwek.

Zobacz także

Spadek liczby usług listowych, które są głównym źródłem przychodów, w pierwszych 4 miesiącach 2020 r. wyniósł 21 procent - podała Poczta Polska.

"Z tego powodu zdecydowano o braku wypłaty premii rocznej kadrze menedżerskiej Poczty, konieczne są jednak dalsze działania poprawiające sytuację finansową przedsiębiorstwa" - argumentowała spółka.

Jak wskazała Justyna Siwek, kierując się sytuacją finansową firmy oraz realiami rynku w okresie walki z pandemią, spółka rozważa różne warianty oszczędnościowe.

Dodała, że pracodawca poinformował, że w ramach instrumentów dostępnych w tarczy antykryzysowej skorzystał już z możliwości odroczenia płatności składek ZUS oraz podatku CIT.

Zobacz także

Istnieją także możliwości poprawy finansów spółki, przy wykorzystaniu kolejnych narzędzi związanych z przeciwdziałaniem skutkom COVID-19 (m.in. finansowanie w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm), z jakich będą mogły skorzystać duże przedsiębiorstwa - podała rzecznik.

Według spółki, możliwość skorzystania z oferowanych instrumentów wymaga aktywnego wsparcia ze strony reprezentatywnych związków zawodowych oraz zawarcia porozumienia dotyczącego m.in. obniżenia wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia pracowników.

Zarząd poinformował, że zmiany dotyczące ograniczenia kosztów pracy rozpoczął od podjętej w maju decyzji o braku wypłaty premii dla kadry kierowniczej

Justyna Siwek

Poczta Polska to największy polski pracodawca zatrudniający ponad 80 tys. pracowników na umowy o pracę. W okresie przedświątecznym, jak poinformowano, spółka zwiększa zatrudnienie o dodatkowe 2 tys. pracowników na umowę o pracę oraz umowę zlecenie. 

RadioZET.pl/PAP