Zamknij

Początek przedświątecznego szczytu zamówień. Poczta Polska przygotowuje się na ogromną liczbę przesyłek

Olga Papiernik
23.11.2018 14:17
sortownia paczek
fot. Grzegorz Krzyzewski/East News

Krajowi operatorzy pocztowi dostarczą w tym roku do odbiorców w sumie ok. 460 mln szt. paczek oraz przesyłek kurierskich. Szczyt ruchu pocztowego tradycyjnie przypadnie na ostatnie tygodnie roku, przed świętami Bożego Narodzenia. Poczta Polska i inni operatorzy muszą przygotować się na zwiększoną liczbę zamówień – w kulminacyjnym momencie przesyłek może być nawet o 40 proc. więcej niż zwykle.  

 Szczyt doręczeń przesyłek przypada na pięćdziesiąty tydzień roku, w 2018 r. będzie to między 10 a 16 grudnia. Szacujemy, że wówczas przesyłek może być nawet 30-40 proc. więcej niż w zwykłych tygodniach roku – tłumaczy Karol Krzywicki, zastępca prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, regulatora rynku pocztowego.

Jerzy Garycki, dyrektor pionu operacji logistycznych Poczty Polskiej przyznaje, że z roku na rok klienci kupujący w sklepach internetowych coraz lepiej rozumieją potrzebę wcześniejszego wybrania i zamówienia prezentów świątecznych. Podjęcie decyzji zakupowych z odpowiednim wyprzedzeniem pozwala nie martwić się o to, czy wyszukane w internecie podarki dla bliskich zostaną dostarczone przed Bożym Narodzeniem.

Poczta Polska będzie doręczać do ostatniego dnia przed świętami, natomiast powinniśmy maksymalnie wykorzystać okres do 15 grudnia, tak żeby wszystkie zakupy mogły dotrzeć do adresatów na czas – wyjaśnia Garycki i dodaje, że operator wdrożył szereg zmian, które mają zapewnić klientom sprawną obsługę ich zamówień.

MarketNews24/OP