Zamknij

Pociągi dojadą w 22 minuty z Krakowa do Skawiny

Olga Papiernik
09.12.2017 10:02
Pociągi dojadą w 22 minuty z Krakowa do Skawiny
fot. East News

Pociągi do Skawiny będą przedłużeniem linii SKA2, która od 10 grudnia będzie linią Sędziszów/Miechów - Kraków Główny - Skawina. Pokonanie tego ostatniego odcinka zabierze od 22 do 28 minut.

Wydłużenie drugiej linii Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej z Krakowa do Skawiny to najważniejsza zmiana we wprowadzanym od niedzieli nowym rozkładzie jazdy w woj. małopolskim. Później niż pierwotnie planowano, bo na wiosnę, ruszy Podhalańska Kolej Regionalna.

W dni robocze pasażerowie na trasie Kraków - Skawina - Kraków będą mieli do dyspozycji 57 kursów realizowanych zarówno przez samorządowego przewoźnika Koleje Małopolskiej, jak i Przewozy Regionalne. W weekendy pojadą 42 takie pociągi.

Regularne odjazdy pociągów nie od razu

Jak zaznaczają władze regionu, ze względu na remonty torów prowadzone na odcinku Kraków Główny - Kraków Płaszów początkowo nie uda się wprowadzić regularności odjazdów, która cechuje pozostałe połączenia Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. W godzinach szczytu pasażerowie, mogą jednak liczyć na kursy średnio co 30 minut. Bilet jednorazowy ma kosztować 4,5 zł, a dla studentów niewiele ponad 2 zł.

Nowe połączenia pociągów

Wśród nowości Przewozów Regionalnych są połączenia na trasach Ostrowiec Świętokrzyski - Kielce - Kraków oraz Kraków - Bielsko-Biała i Kraków - Zakopane. W miejsce pociągu orlik relacji Częstochowa - Kraków uruchomiona zostanie para pociągów Kozłów - Skawina - Kozłów. Ponadto poranny pociąg z Miechowa (odj. 5.20) przez Kraków pojedzie w bezpośredniej relacji do Bielska-Białej.

Na trasie Olkusz -  Katowice zostaną uruchomione dodatkowe dwie pary pociągów. W bezpośredniej relacji (bez przesiadek) zostaną także uruchomione połączenia Katowice -  Rzeszów oraz Rybnik - Rzeszów, a liczba kursów z Krakowa do Bielska - Białej wzrośnie z ośmiu do 12.

 Na Podhalańską Kolej Regionalną jeszcze poczekamy

Na wiosnę przyszłego roku przesunięto inaugurację Podhalańskiej Kolei Regionalnej, która zgodnie z pierwotnymi planami miała ruszyć od 10 grudnia. Od 27 kwietnia 2018 r. dzięki dodatkowym 22 kursom realizowanym na odcinku Nowy Targ - Zakopane - Nowy Targ pociągi będą jeździć po tej trasie co ok. godzinę.

W nowym rozkładzie zaplanowano także szereg dodatkowych połączeń specjalnych. W okresie świąteczno-noworocznym oraz w każdy weekend wakacji pasażerowie będą mogli skorzystać z przyspieszonych połączeń do Zakopanego realizowanych przez Koleje Małopolskie. Uruchomiony zostanie także specjalny pociąg Katowice - Żywiec - Sucha Beskidzka - Zakopane obsługiwany przez Koleje Śląskie, który będzie kursował w okresie ferii zimowych, wakacji oraz w długie weekendy.

Władze województwa przypominają, że ze względu na szeroko zakrojone prace remontowe torów prowadzone przez PKP PLK, głównie na odcinku Kraków Główny Towarowy - Rudzice, pasażerowie wciąż powinni liczyć się z utrudnieniami w ruchu pociągów.

Na trasie SKA1 Wieliczka Rynek Kopalnia - Kraków Główny pociągi wciąż będą odjeżdżać rzadziej - co godzinę. Mniej pociągów pojedzie także po trasie Kraków Główny - Trzebinia. W związku z remontami torów od 22 marca do 20 czerwca oraz od 17 września do 16 listopada 2018 roku zawieszony zostanie ruch na odcinku Skawina - Sucha Beskidzka. W miejsce pociągów będzie wprowadzana autobusowa komunikacja zastępcza.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

PAP/Rafał Grzyb/OP