Zamknij

Hotele a koronawirus. Co zmieniło się w ich funkcjonowaniu?

04.05.2020 07:37
Pobyt w hotelu a koronawirus. Jakie obostrzenia - zalecenia GIS
fot. Shutterstock/ Dragon Images (ilustracyjne)

Rząd stopniowo odmraża turystykę. Po majówce znów można będzie zabukować pobyt w hotelu lub w pensjonacie. Na jakich zasadach?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

4 maja to ważna data dla branży hotelarskiej. To nowy początek w turystyce i szansa na odrobienie strat powstałych przez kryzys w czasie pandemii. Przedsiębiorcy i turyści muszą jednak pamiętać o obostrzeniach w związku z koronawirusem.

- Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa – informuje resort rozwoju. Ministerstwo Rozwoju, w porozumieniu z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i przedstawicielami branż, przygotowało wytyczne, które określają, w jaki sposób można bezpiecznie oferować usługi i z nich korzystać w okresie epidemii koronawirusa w Polsce. Oto wytyczne dla branży hotelarskiej.

Wytyczne dla branży hotelarskiej i klientów

Od poniedziałku hotele i obiekty oferujące miejsca noclegowe znowu są czynne. Muszą spełniać jednak warunki bezpieczeństwa sanitarnego, dlatego np. goście nie mogą korzystać ze wspólnych sal TV, pokoi zabaw dla dzieci, basenów, saun czy dyskotek.

Zobacz także

Liczba klientów limitowana. Resort informuje, że przedsiębiorcy powinni w widocznym miejscu przed hotelem lub pensjonatem umieścić informację o maksymalnej liczbie klientów, którzy mogą jednocześnie przebywać  w danej części budynku. 

Środki bezpieczeństwa. Na terenie pensjonatów i noclegowni powinny znaleźć się dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk dostępnych dla gości. Chodzi  w szczególności o dozowniki przy wejściach na teren obiektu, w obszarze recepcji, przy wejściu do wind, punktów gastronomicznych oraz przy wyjściu z toalet. Resort rozwoju rekomenduje także zapewnienie możliwości zakupu maseczek ochronnych w recepcji.

Sprzątanie. Zgodnie z wytycznymi ministerstwa, po każdym kliencie zaleca się rutynowe sprzątanie pokoju i dezynfekcję wszystkich powierzchni dotykowych (w tym oparcia krzeseł), sprzętu (np. piloty) i łazienki oraz gruntowne wywietrzenie pomieszczenia. Pokój można ponownie wynająć po zakończeniu dezynfekcji. 

Otwarcie hoteli a restauracje i siłownie. Wznowienie działalności hoteli nie ma związku z działalnością hotelowych barów czy restauracji. Lokalne gastronomiczne mogą sprzedawać posiłki wyłącznie na wynos. Restauracje hotelowe mogą zatem wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju. Nie mogą jedynie serwować ich na miejscu. Siłownie, przestrzenie rekreacyjne i baseny, znajdujące się na terenie obiektu, pozostają zamknięte.

RadioZET.pl/PAP