Zamknij

Wojsko nie wstrzymało poboru na czas epidemii

06.04.2020 08:05
Pobór do wojska 2020. Zarobki. Armia szuka chętnych
fot. Leszek Chemperek/st. szer. Wojciech Król/CO MON/Flickr

Epidemia koronawirusa nie zatrzymała poboru do wojska. Zainteresowanych nie brakuje - podkreśliła "Rzeczpospolita". Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć przyszli żołnierze?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Według gazety Wojskowe Komendy Uzupełnień (WKU) spowolniły działalność podczas epidemii koronawirusa, bo część urzędników pracuje zdalnie, trudno też umówić się na badania przed komisjami lekarskimi.

Resort obrony zapewnił, że nabór do wojska nie został wstrzymany.

Zobacz także

Gdzie można zaciągnąć się do wojska?

Chętnych szuka m.in. Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC) - chodzi o ekspertów z dziedzin IT, kryptologii oraz cyberbezpieczeństwa.

NCBC jest jednostką ekspercką Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) zajmującą się m.in. zapewnieniem ochrony systemów teleinformatycznych, kryptologią i cyberbezpieczeństwem. W przyszłości mogą oni tworzyć trzon Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Gazeta wskazywała, że rekrutacja odbywa się poprzez stronę internetową, formularz zgłoszeniowy oraz uruchomioną przez NCBC infolinię rekrutacyjną.

Można zatem wysłać swoje CV, napisać o preferencjach związanych z pracą i jej miejscem, a także umówić się na rozmowę kwalifikacyjną. Do kontaktu z kandydatami wykorzystywane są komunikatory internetowe.

Zobacz także

Praca w NCBC to możliwość współpracy z najlepszymi ekspertami, stanie na straży bezpieczeństwa kraju, ale też rozwój osobisty: kursy, szkolenia, studia oraz atrakcyjne wynagrodzenie.

Dziennik przypomniał, że w lutym 2020 roku zostało zmienione rozporządzenie MON w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych – podniesiono dodatki dla wojskowych ekspertów wykonujących zadania związane z kryptologią, cyberbezpieczeństwem, projektowaniem i programowaniem systemów informatycznych.

Z tego powodu ci żołnierze mogą liczyć na stały miesięczny dodatek w wysokości od 450 do 2100 zł oraz jednorazowy dodatek roczny dla tych, którzy służyli rok na danym stanowisku, w wysokości od 100 proc. do nawet 620 proc. dodatku otrzymanego w grudniu. W ten sposób wojsko chce konkurować z komercyjnymi firmami, które zatrudniają takich specjalistów.

W ten sposób wojsko chce konkurować z komercyjnymi firmami, które zatrudniają takich specjalistów - podkreśla dziennik.

Pomimo że pobór do Wojsk Obrony Terytorialnej został wstrzymany, to formacja cieszy się dużym zainteresowaniem kandydatów. Dlatego WOT stworzyła bazy danych kandydatów do służby.

Trwa też nabór do pozostałych jednostek wojskowych, a także rekrutacja do uczelni wojskowych: Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni i Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Zobacz także

Zarobki w wojsku

Od 1 stycznia 2019 roku przeciętne wynagrodzenie żołnierza zawodowego wynosi 5530 zł brutto. Z informacji podawanych przez Wojsko Polskie, żołd zaczyna się od 3650 zł brutto (szeregowy) i może wynieść 11160 zł brutto (generał brygady).

Do tego trzeba liczyć szereg dodatków, które może otrzymać zawodowy żołnierz.

Wszyscy żołnierze zawodowi są uprawnieni do otrzymywania dodatku za długoletnią służbę wojskową, który wzrasta po 3 latach pełnienia czynnej służby wojskowej w wysokości 3 proc. kwoty należnego żołnierzowi uposażenia zasadniczego. 

Do 15. roku służby – co 3 lata rośnie o kolejne 3 proc., a od 15. do 35. roku służby – 15 proc. i wzrasta o 1 proc. za każdy dalszy rok służby wojskowej aż do 35 proc. po 35. latach służby.

Na dodatki mogą też liczyć żołnierze np. wykonujący loty w składzie załóg wojskowych statków powietrznych czy dodatek za wykonywanie zadań związanych z zapobieganiem skutkom klęsk żywiołowych lub ich usunięciem oraz ratowniczych.

Zobacz także

Oprócz tego żołnierze zawodowi mogą również otrzymywać dodatek służbowy, który przysługuje za pełnienie zawodowej służby wojskowej na określonych stanowiskach dowódczych i kierowniczych lub samodzielnych, albo w określonych jednostkach wojskowych.

Należy również pamiętać o możliwości różnych zapomóg, dodatków mieszkaniowych i nagród rocznych.

Według "Rz", resort obrony zakłada, że w tym roku liczba żołnierzy zawodowych zwiększy się ze 107 tys. do ok. 111,5 tys.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita