Zamknij

Po decyzji RPP: stopy procentowe nie wzrosną co najmniej przez rok

Olga Papiernik
07.11.2018 17:13
 Posiedzenie Rady Polityki Pienieznej z udzialemAdama Glapinskiego
fot. Bartosz Krupa/East News.

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5%. Jak długo jeszcze pozostaną bez zmian?

Stopy procentowe w Polsce zostają na rekordowo niskim i nie zmienionym poziomie przez rekordowo długi czas. 

- Rada Polityki Pieniężnej była już nawoływana do tego, żeby odpowiedzieć na wysokie tempo wzrostu gospodarczego, na mocny rynek pracy, rosnące wynagrodzenia i zacząć podnosić stopy procentowe, ale wydaje się, że strategia obrana przez radę, częściowo ze względu na czynniki, które są od niej niezależne, sprawdza się, bo inflacja w Polsce cały czas pozostaje dość wyraźnie poniżej celu - mówi dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. Znajdujemy się w okresie wzrostu gospodarczego, ale patrząc na sytuację światowej gospodarki ostrożność w podnoszeniu stóp procentowych staje się coraz bardziej uzasadniona. 

- Słabnąca aktywność gospodarcza wynika z wielu kwestii, z obaw o konflikty handlowe, o niestabilność polityczną w Europie. Mamy cały czas nierozwiązaną kwestię Brexitu, mamy problemy z włoskim rządem, mamy zmiany na niemieckiej scenie politycznej - przypomina dr P. Kwiecień. - Oczekuję, że rada utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie przynajmniej do końca 2019 roku - podsumowuje ekspert XTB.

Nie zmieni tego nawet przejściowy skok inflacji wiosną przyszłego roku.

MarketNews24/OP