Zamknij

Produkcja płyt winylowych pod znakiem zapytania. Powodem pożar w USA

10.02.2020 14:28
Płyty winylowe i problemy z produkcją. Powodem pożar w USA
fot. Glovatskiy/Shutterstock (ilustracyjne)

Branża płyt winylowych stoi przed zagrożeniem wstrzymania produkcji. Powodem jest pożar zakładu w Kalifornii, gdzie powstaje specjalny lakier wykorzystywany do powstania płyt.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał portal Business Insider Polska, powodem problemów jest czwartkowy pożar części zakładów Apollo Masters w mieście Banning w Kalifornii. Żaden z pracowników nie ucierpiał, ale fabryka jest całkowicie zniszczona.

To właśnie z tej firmy pochodziło około 90 proc. światowego zapotrzebowania na specjalny lakier używany do produkcji płyt winylowych. Spółka w oświadczeniu podkreśliła, że przyszłość produkcji jest niepewna. 

Zobacz także

Teraz jedynym zakładem na świecie, gdzie powstaje lakier do czarnych płyt, jest japońska firma MDC. Problem polega na tym, że jest ona znacznie mniejsza od Apollo Masters. Bena Blackwella, współzałożyciel Third Man Records, w rozmowie z portalem Pitchfork podkreślił, że to właśnie firma z Kalifornii była główmy producentem specjalnego lakieru.

"Spodziewajcie się ogromnych opóźnień i problemów w każdej firmie, która produkuje płyty winylowe w ten sposób" - alarmowała spółka Dark Entries Records.

Artyści mogą mieć problem z wydaniem płyt

Niewykluczone, że część zakładów produkujących płyty winylowe będą musiały wstrzymać lub nawet zakończyć działalność przez brak specjalnego lakieru na rynku. 

Zobacz także

Z kolei Andrew Weathers z Full Spectrum Records wskazał, że wielu artystów również zrezygnuje z wydawania płyt na winylach z powodu zbyt wysokich kosztów.

Jak wygląda produkcja płyt winylowych?

Najpierw zapis zapis utworów nanoszony jest na miękką płytę lakierowaną (początkowo cynkowej pokrytej woskiem). Następnie wykonywane są niklowe kopie negatywowe i kopie pozytywowe. Dopiero z użyciem matryc roboczych tłoczy się właściwe płyty gramofonowe (z mieszaniny poli(chlorku winylu) i poli(octanu winylu) z dodatkiem stabilizatorów i barwników. 

RadioZET.pl/Business Insider Polska