Zamknij

Płyta Kultu wyprzedana po ataku muzyka disco polo z Bayer Full

17.11.2020 14:34
Kazik Staszewski na koncercie Kultu na PolAndRock Festival
fot. SZYMON AKSIENIONEK/Reporter

Warty 400 mln zł Fundusz Wsparcia Kultury stał się zarzewiem ogromnych kontrowersji. Milionowe dotacje powędrowały między innymi do muzyków disco polo. Kazik Staszewski z Kultu skrytykował sięganie po pieniądze z podatków, przez co został wyśmiany przez Sławomira Świerzyńskiego z Bayer Full. W odpowiedzi fani wykupili cały nakład najnowszej płyty, nagranej podczas występu Kultu na Festiwalu Pol’And’Rock.

Lockdown dał się mocno we znaki artystom. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowało więc dla branży tarczę antykryzysową z pulą 400 mln zł. Lista beneficjentów wywołała ogromne społeczne oburzenie – okazało się, że artyści otrzymywali często setki tysięcy złotych, a rekordziści wzbogacili się o miliony.

Głos w dyskusji zabrał Kazik Staszewski, który odrzucił taką pomoc tłumacząc, że w prawdziwej potrzebie są osoby walczące z pandemią w ramach systemu ochrony zdrowia i sumienie nie pozwoliłoby mu przyjąć pieniędzy zabranych podatnikom. Rozsierdziło to Sławomira Świerzyńskiego z Bayer Full, który nazwał Kult dawno zapomnianym zespołem. W odpowiedzi fani wykupili cały nakład płyty, będącej zapisem koncertu zespołu Kazika z Festiwalu Pol’And’Rock w 2019 roku. Brał w nim udział milion osób.

Muzyk Bayer Full wyśmiał Kult. W odpowiedzi fani wykupili cały nakład płyty

Koncert Kultu na Festiwalu Pol’And’Rock 2019 przyciągnął milion fanów. Występ został zarejestrowany i 6 listopada 2020 wydawnictwo trafiło do sklepów. W międzyczasie rząd rozszerzył lockdown i zamknął kolejne sklepy w galeriach handlowych.

Zobacz także

Artyści i branża kulturalna należą do najbardziej dotkniętych przez pandemię: z powodu odwołania wszystkich imprez masowych nie mogą dawać koncertów, które były podstawą ich zarobków. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowało więc pomoc dla wykonawców i przedsiębiorstw związanych z branżą. W puli znalazło się 400 mln zł.

Zostały one przyznane w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. Gdy lista beneficjentów została upubliczniona, społeczeństwo ogarnął gniew.  Dotacje opiewały bowiem na ogromne kwoty, sięgające setek tysięcy złotych, a w niektórych przypadkach nawet milionów. Wsparcie zostało skrytykowane przez lidera Kultu, Kazika Staszewskiego.

Tymi słowa dotknięty poczuł się Sławomir Świerzyński z zespołu Bayer Full, który stwierdził że Kultu nikt już nie pamięta i nie rozumie, dlaczego ktoś chciałby kupować jego płytę. Reakcja fanów na słowa Kazika oraz krytykę Świerzyńskiego była jednoznaczna: cały nakład nowej płyty Kultu został wyprzedany.

Zobacz także

Jurek Owsiak zapowiedział, że wydawnictwo zostanie dotłoczone i dodał sarkastycznie, że w Świerzyńskiemu powinno przyznać się medal Gloria Artis za tak skuteczne promowanie kultury.

Płyta Kultu z Pol'And'Rock Festival została wydana w liczbie 8000 płyt CD/DVD i 3000 winyli. Tłocznia dostała zamówienie na drugie tyle egzemplarzy.

Po powszechnej krytyce wypłata środków z Fundusz Wsparcia Kultury została wstrzymana, a przyznane kwoty mają zostać poddane weryfikacji.  Beneficjenci nieoficjalnie mówią, że resort się pomylił i zamiast rekompensować spadek dochodów, uzależnił wsparcie od utraconych z powodu pandemii przychodów.

RadioZET.pl