Zamknij

Płyn do dezynfekcji rąk Orlen. Dlaczego kosztuje 95 zł za opakowanie?

16.03.2020 09:22
Płyn do dezynfekcji rąk Orlen. Gdzie kupić? Ile kosztuje?
fot. mat. prasowe, Daniel Obajtek/Twitter

Na stacjach paliw Orlen w całej Polsce można kupić płyn do dezynfekcji, którego produkcja rozpoczęła się po wybuchu epidemii koronawirusa. Część internautów jest zaskoczona ceną środka higienicznego.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Koronawirus, którym do tej pory w Polsce zaraziło się 125 osób (stan na poranek 16 marca), spowodował większe zainteresowanie środkami do dezynfekcji rąk. Mydła i żele w ostatnich tygodniach są masowo wykupywane w całym kraju.

Płyn do dezynfekcji rąk od Orlenu

Na przeciw oczekiwaniom klientów wyszedł koncern PKN Orlen. W zakładzie w Jedliczu (woj. podkarpackie) spółka Orlen Oil rozpoczęła produkcję płynu do dezynfekcji rąk o działaniu wirusobójczym.

Zobacz także

PKN Orlen informował w czwartek, że obecne moce produkcyjne zakładu Orlen OIL w Jedliczu wynoszą 750 tys. litrów płynu do dezynfekcji rąk na tydzień, w opakowaniach 5-litrowych. Spółka podała przy tym, że "płyn do dezynfekcji jest wirusobójczy, jego produkcja opiera się na alkoholu etylowym".

"Nowy produkt jest już dopuszczony do obrotu decyzją Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Z kolei alkohol potrzebny do produkcji jest kupowany od dostawców mających certyfikat ECHA wydawany przez Europejską Agencję Chemikaliów" - wyjaśnił płocki koncern.

Według informacji podawanych przez prezesa koncernu Daniela Obajtka, najpierw partie płynu trafiły do Agencji Rezerw Materiałowych - państwowej instytucji odpowiedzialnych za gromadzenie i dystrybuowanie rezerw strategicznych np. do szpitali.  

Od weekendu dostawy produktu są realizowane na stacje paliw znajdujące się w jego sieci oraz na potrzeby innych podmiotów gospodarczych.

Zobacz także

Za 5-litrowe opakowanie płynu do dezynfekcji rąk na stacjach Orlen trzeba zapłacić 95 zł. Cześć internautów podkreśla, że to wysoka cena jak na produkt pierwszej potrzeby i produkowany przez państwowy koncern.

- Cena została skalkulowana znacznie poniżej średniej rynkowej - podkreśliła Joanna Zakrzewska z Orlenu w rozmowie z portalem Money.pl.

Ze względu na ogromny popyt na rynkach światowych, obserwujemy znaczący wzrost cen surowców do produkcji płynu

Joanna Zakrzewska

Czy stacje paliw Orlen są dalej otwarte?

Od weekendu w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. W związku z zagrożeniem koronawirusem rząd zdecydował o ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych: otwarte w nich są sklepy spożywcze, apteki, drogerie, pralnie oraz placówki bankowe.

Inaczej działają restauracje i bary – zamówienia są możliwe tylko na wynos lub z dowozem.

Zobacz także

Jak napisał, na Twitterze Daniel Obajtek, "w obliczu pojawiających się #fakenews podkreślamy, że stacje paliw @PKN_ORLEN stanowią infrastrukturę krytyczną, dlatego będą funkcjonować i nie ma planu ich zamykania".

"Mamy w pełni zapewnioną ciągłość dostaw, jednocześnie dążymy do tego, żeby ceny paliw były jak najniższe" - podkreślił prezes zarządu Orlenu.

PKN Orlen jest największym w Polsce podmiotem branży rafineryjno-petrochemicznej i ma na polskim rynku największą sieć stacji paliw - 1800. Przy części z nich działają punkty gastronomiczne i sklepy oferujące m.in. żywność.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka firmy Joanna Zakrzewska, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia wstrzymano "działalność polegająca na przygotowaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach, lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu spożywanych na miejscu".

Podkreśliła, że dostępna jest pozostała oferta gastronomiczna, np. hot dogi, zapiekanki czy kawa i herbata na wynos, a sklepy funkcjonują bez zmian

Zobacz także

Aktualizacja godz. 11:20

W poniedziałkowy poranek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował o uruchomieniu drugiej linii produkcyjnej płynu do dezynfekcji rąk

Jak dodał, pozwoli to na wyprodukowanie płynu o pojemności 1 litra w cenie detalicznej 15 zł. Do końca tygodnia płyny będą dostępne na stacjach spółki.

"Uruchomiliśmy drugą linię produkcyjną płynu do dezynfekcji rąk. Pozwoli to na wyprodukowanie płynów o pojemności 1 litra w cenie detalicznej 15 zł. Do końca tego tygodnia będzie on dostępny na wszystkich stacjach @PKN_ORLEN w Polsce" - napisał w poniedziałek na Twitterze prezes Obajtek.

"W dalszym ciągu dostępne będą także płyny 5 l" - zapewnił jednocześnie szef PKN Orlen.

RadioZET.pl/PAP/Money.pl