Zamknij

Płatności zbliżeniowe z limitami. Kod PIN nawet przy transakcjach poniżej 50 zł

10.07.2019 11:14
Płatności zbliżeniowe z limitami. Kod PIN nawet przy transakcjach poniżej 50 zł
fot. RossHelen/Shutterstock (ilustracyjne)

Limit liczby i kwoty transakcji zbliżeniowych - to najważniejsze zmiany dla właścicieli kart płatniczych, jakie czekają od września. Jednocześnie nie wiadomo kiedy zostanie podniesiony próg transakcji z 50 na 100 zł bez podawania kodu PIN. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał portal Bankier.pl, do 14 września tego roku banki w Polsce mają czas na dostosowanie się do zaleceń europejskiej dyrektywy o usługach płatniczych (PSD2). Jej celem jest podniesienie bezpieczeństwa transakcji bezdotykowych.

Więcej transakcji kartą z kodem PIN

Wśród najważniejszych zmian dla klientów będzie wprowadzenie limitu pięciu transakcji zbliżeniowych bez konieczności wpisywania kodu PIN. Po jego przekroczeniu właściciel karty będzie musiał wpisać czterocyfrowy kod - bez względu na wysokość transakcji. 

Zobacz także

Po tym, jak klient zapłaci podając PIN, licznik wyzerowuje się i znów będzie liczone pięć transakcji dotykowych bez autoryzacji. Portal podkreślił, że do tej pory banki w Polsce w ogóle nie stosowały limitu płatności zbliżeniowych albo dotyczyły one tylko wybranych kwot. 

Inną ważną zmian są limity wartościowe. Od połowy września kwota pojedynczej transakcji zbliżeniowej nie będzie mogła przekroczyć 50 euro (w przeliczeniu około 213 złotych).

Zobacz także

Kiedy 100 złotych zbliżeniowo bez PIN?

Dodatkowo łączna wartość następujących po sobie transakcji zbliżeniowych bez podawania PIN-u nie będzie mogła być wyższa niż 150 euro (około 641 złotych). Po przekroczeniu tego limitu konieczne będzie wpisanie kodu PIN.

Jakie będą wyjątki dotyczące płatności zbliżeniowych? Ograniczenia i limity nie będą obowiązywały przy automatycznych płatnościach w transporcie (np. autostrady) i strefach parkingowych (bilety).

Bankier.pl przypomniał, że w tym roku nie ma szans na zwiększenie limitu transakcji bez podawania numeru PIN. Obecnie bez autoryzacji maksymalnie jednorazowo można opłacić płatność do 50 zł. Nieoficjalnie ten limit zostanie zwiększony do 100 złotych najwcześniej w drugim kwartale 2020 roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/Bankier.pl