Zamknij

Minister finansów: Kościół traci na braku płatności bezgotówkowych

25.11.2020 16:48
Minister finansów zachęca Kościół do płatności bezgotówkowych
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Minister finansów Tadeusz Kościński nakłania Kościół do rozważenia akceptacji przyjmowania płatności kartą od wiernych. Szef resortu mówił o transakcjach bezgotówkowych podczas konferencji online Impact Finance'20.

Kościół powinien wdrożył płatności bezgotówkowe – przekonywał minister finansów Tadeusz Kościński w trakcie debaty na temat roli gotówki w gospodarce.

Argumentował, że na braku akceptacji płatności bezgotówkowych tracą m.in. Kościół i kelnerzy.

Minister finansów nakłania Kościół do przyjmowania  płatności kartą

Tadeusz Kościński podczas konferencji online Impact Finance'20 mówił o roli transakcji bezgotówkowych w gospodarce. Podkreślił, że nakłania Kościół do rozważenia akceptacji płatności kartą.

Zobacz także

Minister mówił, że jako obywatel chce móc samodzielnie decydować o tym, czy chce wydawać  pieniądze używając gotówki, karty czy telefonu bądź przelewu. A jako minister finansów też chce, by społeczeństwo miało ten wybór.

- Chciałbym, aby społeczeństwo miało możliwość wszędzie, gdzie chce płacić elektronicznie – mówił Kościński. Mówił też o potrzebie wprowadzenia terminali m.in. do kościołów.

Bardzo duży sektor w Polsce to Kościół. Nakłaniamy, by Kościół też rozważył akceptacje płatności bezgotówkowych 

Tadeusz Kościński

- Widzę, że na braku możliwości płacenia kartą traci Kościół, podobnie jak kelnerzy  - zauważył Kościński. Wyjaśnił, że nie może bowiem przekazać "na tacę" bezgotówkowo, nie może też bezgotówkowo wynagrodzić kelnerów za bardzo dobrą obsługę.

To nie pierwsza dyskusja na temat płatności w kościołach. W grudniu minionego roku Ministerstwo Finansów podczas wspólnej konferencji z Episkopatem przekonywało do otwierania się na nowe firmy płatności.

- Przywykliśmy do tego, że ofiarę w parafii można złożyć tylko w gotówce – zauważył wówczas cytowany w komunikacie KAI ekonom Konferencji Episkopatu Polski ks. Janusz Majda. Episkopat z Ministerstwem Finansów chce odwrócić ten trend na rzecz płatności bezgotówkowych.

RadioZET.pl/PAP