Zamknij

Koniec z tradycyjną tacą. W kościele zapłacimy kartą

16.12.2019 13:39
Płatności kartą w kościele. Księża wystawią paragon
fot. Shutterstock/Daniel Jedzura (ilustracyjne)

Od gotówki odchodzi się w sklepach, aptekach, urzędach a także... kościołach. Episkopat ma zachęcać parafie do przyjmowania płatności kartą.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

- Przywykliśmy do tego, że ofiarę w parafii można złożyć tylko w gotówce - zauważa cytowany w komunikacie KAI ekonom Konferencji Episkopatu Polski ks. Janusz Majda. Konferencja Episkopatu Polski wraz z Ministerstwem Finansów chce odwrócić ten trend na rzecz płatności bezgotówkowych.

Ks. Janusz Majda zaznaczył, że Kościół nie ucieka od innowacyjnych rozwiązań. Jego zdaniem, ogólnoświatowy trend odejścia od tradycyjnego pieniądza na rzecz transakcji bezgotówkowych z biegiem czasu znajdzie swoje miejsce i zastosowanie także w funkcjonowaniu Kościoła. Poruszono także temat wydatków księży.

W debacie o płatnościach bezgotówkowych wziął udział także minister finansów Tadeusz Kościński. Jak stwierdził, resort chce zadbać o to, by płatności bezgotówkowe były dostępne możliwie w każdej placówce.

KAI informuje, że w katedrze w Turynie we Włoszech terminale zostały zainstalowane w okresie wakacyjnym, by w szczycie turystycznym przetestować ich działanie. Terminale są także w polskich kościołach. Jak mówił dr Mieczysław Groszek, prezes Zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa, terminale płatnicze są już w 120 parafiach.

Zobacz także

Zdecydowaliśmy się na korzystanie z terminala do transakcji bezgotówkowych, bo bardzo często wierni pytali nas, czy istnieje możliwość złożenia ofiary albo zamówienia intencji mszy świętej za pomocą karty, bo nie mają gotówki, a chcieliby to zrobić 

- powiedział cytowany dominikanin ojciec Dawid Kołodziejczyk z klasztoru św. Jacka w Warszawie.

RadioZET.pl/PAP