Zamknij

Gotówka zniknie z obiegu? Są nowe dane NBP

02.03.2020 12:49
Coraz rzadziej płacimy gotówką w sklepach
fot. Shutterstock/Klimek Pavol (ilustracyjne)

W sklepach coraz rzadziej płacimy gotówką. Transakcje bezgotówkowe zdominowały rynek, co potwierdzają najnowsze dane Narodowego Banku Polskiego.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

W Polsce udział płatności gotówkowych w płatnościach detalicznych systematycznie maleje, rośnie natomiast udział płatności bezgotówkowych - wynika z najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego.

Bank przypomina statystyki z 2005 roku. 15 lat temu w 98 procentach płaciliśmy gotówką. W 2018 roku udział płatności gotówkowych spadł do 57 procent. 43 procent wszystkich płatności stanowiły transakcje bezgotówkowe.

NBP poinformował w raporcie, że większość transakcji bezgotówkowych dokonano przy użyciu kart płatniczych. Ich udział w łącznej liczbie transakcji bezgotówkowych wyniósł 62,4 procent. Na drugim miejscu z udziałem równym 37,2 proc. znalazły się przelewy bankowe.

Zobacz także

"Należy zauważyć, że jeszcze w 2014 roku pod względem liczby transakcji polecenie przelewu stanowiło 51,1 procent wszystkich transakcji bezgotówkowych. W 2015 roku po raz pierwszy w historii ich udział spadł poniżej 50 procent i wyniósł 45,3 procent, a dominującym instrumentem bezgotówkowym stała się karta płatnicza”- podał bank centralny w raporcie.

Zobacz także

Polski Instytut Ekonomiczny w „Tygodniku Gospodarczym PIE” wskazał w lutym, że mimo malejącej popularności gotówki, ta nieprędko zniknie z obiegu. Eksperci wskazali wówczas, że inwestorzy nadal trzymają się gotówki i gromadzą w ten sposób aktywa.

RadioZET.pl/PAP