Zamknij

Polska wieś bezgotówkowa. Coraz częściej płacimy kartą

16.12.2019 08:38
Płatności bezgotówkowe na polskich wsiach. Gdzie można płacić kartą?
fot. Shutterstock/Stokkete (ilustracyjne)

Polska wieś przekonuje się do płatności kartą. Coraz więcej placówek w najmniejszych miejscowościach umożliwia już transakcje bezgotówkowe.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Rosnąca popularność nowoczesnych form płatności jest szczególnie widoczna w dużych miastach, ale też na wsiach dynamika rozwoju obrotu bezgotówkowego stopniowo rośnie - wynika z badania „Białe plamy w akceptacji kart płatniczych a wykluczenie finansowe”.

Jak wynika z badania, 42 procent placówek w najmniejszych miejscowościach udostępnia płatność kartą. To lepszy wynik niż rok temu… o 1 punkt procentowy.

W małych miejscowościach, pomimo pewnych ograniczeń infrastrukturalnych, są punkty usługowe, w których "luki w akceptacji płatności są niewielkie". Dotyczy to zwłaszcza stacji paliw, gdzie w 96 procentach można już płacić kartą. 91 procent aptek udostępnia takie płatności i 90 procent supermarketów.  

Zobacz także

Autorzy raportu wciąż zwracają jednak uwagę na „białe plamy płatnicze”.

To na ogół wsie o średniej liczbie ludności - wystarczająco duże, żeby miały punkty handlowo-usługowe, ale prawdopodobnie zbyt małe, by liczba klientów i transakcji zachęcała do inwestowania w terminale płatnicze 

– czytamy w raporcie.

Dlaczego przedsiębiorcy nadal wolą gotówkę? W 34 procent wskazań, chodzi o koszty. Właściciele firm są ponadto zdania, że skala ich działania jest zbyt mała, zarówno w odniesieniu do małej liczby klientów, jak i obrotów.

Zobacz także

Tymczasem dla 80 procent badanych klientów sklepu, karta płatnicza jest najwygodniejszym środkiem płatności.

Autorzy badania zwrócili uwagę, że rosnąca popularność nowoczesnych form płatności jest wprawdzie szczególnie widoczna w dużych miastach - "jednak w przypadku gmin wiejskich i mniejszych miejscowości dynamika rozwoju obrotu bezgotówkowego stopniowo wzrasta".

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP