Oceń
Choć płatności kartą zdominowały rynek transakcji, to nie tak łatwo będzie pozbyć się gotówki z obiegu. Eksperci wskazują na malejące znaczenie banknotów, a nie na ich bliski koniec.
Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku
Polski Instytut Ekonomiczny w „Tygodniku Gospodarczym” rozprawia się z tezą o bliskim końcu płatności gotówkowych.
Ekonomiści powołują się na opinię Deutsche Banku, największego niemieckiego banku. Niemieccy analitycy byli wcześniej zdania, że gotówkę zastąpią kryptowaluty. Dziś bankowcy mówią o tym, że gotówka pozostanie w obiegu w najbliższej przyszłości.
Instytut przypomina, że doniesienia o końcu gotówki wracają raz na kilka lat. Już w latach 60 minionego wieku można było przeczytać o prognozowanej śmierci drukowanych pieniędzy. Jak przypomina instytut, w 2007 roku "The Economist" opublikował artykuł The End of the Cash Era (Koniec ery pieniądza gotówkowego), mający zwiastować koniec gotówki.
Ekonomiści z PIE zaznaczają w artykule, że malejące znaczenie gotówki nie świadczy o jej bliskim końcu.
PIE powołuje się na wyniki ankiety Deutsche Banku. Dwie trzecie pytanych rozważa podniesienie ilości aktywów trzymanych w gotówce m.in. ze względu na wojnę handlową USA z Chinami, konflikty na Bliskim Wschodzie i pokłosie brexitu.
W tygodniku czytamy również, że profesjonalni inwestorzy trzymają coraz większą część swojego płynnego majątku w gotówce. Z tej samej ankiety wynika, że zdaniem 60 procent pytanych gotówka nie zniknie z obiegu.
PIE dodaje, że największą ilość gotówki przeważnie noszą przy sobie osoby powyżej 55. roku życia. Zdarzają się jednak wyjątki:
Na szybką śmierć gotówki nie wskazują też ubiegłoroczne dane Narodowego Banku Polskiego. Dekadę temu w gospodarce krążyło 1,9 miliarda sztuk monet i banknotów. Dziś, choć coraz rzadziej posługujemy się gotówką, jest jej dwa razy więcej. NBP przypomniał w raporcie, że mimo rosnącej ilości gotówki, wartość transakcji bezgotówkowych jest większa. W gospodarce w 2015 roku wartość pieniądza bezgotówkowego oszacowano na 933 miliardy złotych. W tym samym roku wartość gotówki oszacowano na 162 miliardy złotych.
RadioZET.pl/PAP/PIE/NBP
Oceń artykuł
