Zamknij

Plastikowe butelki będą objęte kaucją zwrotną

19.11.2020 11:04
5 zł na butelce PET
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska szykuje się na wdrożenie nowych przepisów mających zwiększyć recykling plastikowych opakowań. Butelki PET zostaną objęte kaucją zwrotną.

Recykling to jeden z najlepszych sposobów na zmniejszenie zużycia zasobów naturalnych. Ten sam surowiec można wykorzystać kilka razy, a jednym z najwdzięczniejszych materiałów mogących być przetwarzanych ponownie jest plastik.

Większość produkowanych z niego opakowań kończy jednak na wysypiskach śmieci, a nie w  centrach recyklingu. Wprowadzenie kaucji na butelki PET ma to zmienić.

Kaucja na plastikowe butelki. Rząd planuje już przepisy

Jak podał „Puls Biznesu”, w Polsce przetwarzanych ponownie jest 43 procent butelek PET. Wskaźnik ten ma w ciągu kilka lat znacznie się podnieść dzięki wdrożeniu systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP).

Zobacz także

Wytwórcy opakowań będą zgodnie z nowym system obciążani opłatami za wprowadzanie ich na rynek. Koszty te zostaną najprawdopodobniej przerzucone na klientów w postaci kaucji zwrotnej płaconej przy zakupie produktu i oddawanej podczas zwrotu plastikowego opakowania.

Nowe przepisy mają szansę wejść w życie w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat. Przedsiębiorcy zaczęli już przygotowywać się do wdrożenia ich w procesy biznesowe i model działania.

Zobacz także

Opracowanie regulacji prawnych dotyczących nowego schematu ROP ma zająć administracji państwowej kilkanaście miesięcy. Nowe przepisy mają znacznie zwiększyć odsetek plastikowanych opakowań poddawanych recyklingowi.

W sklepach staną najprawdopodobniej automaty do zbioru opakowań po napojach, jako że podobny system sprawdził się w Niemczech, a pilotażowe wdrożenia w Polsce spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem.

Koszt wdrożenia nowego systemu ROP przez sklepy i producentów został przez Krajową Izbę Gospodarczą oszacowany na 2-2,5 mld złotych. Ostateczne wyliczenie zależy między innymi od przyjętego w przepisach rozmiaru sklepu nakładającego obowiązek uruchomienia skupu plastikowych butelek.

RadioZET.pl/Puls Biznesu