Zamknij

Plan dla Pracy i Rozwoju. Gowin: „Jeszcze będzie przepięknie”

30.11.2020 11:29
Jarosław Gowin pod parasolem
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział na konferencji 30 listopada 2020, że Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad rozwiązaniami mającymi pomóc przedsiębiorstwom w wyjściu z kryzysu wywołanego pandemią. Receptą ma być konsultowane z samymi zainteresowanymi zwiększenie wolności gospodarczej oraz bezpośrednia pomoc z unijnych pieniędzy.

Lockdown gospodarki wyczerpuje oszczędności oraz cierpliwość przedsiębiorstw, które coraz częściej buntują się przeciwko rządowi i szukają sposobów na ominięcie przepisów. Podsumowując takie działania branży turystycznej Tomasz Bujok, burmistrz Wisły, powiedział jasno: Polak potrafi.

Jarosław Gowin podczas konferencji przedstawiającej zarysy Planu dla Pracy i Rozwoju zaapelował, żeby restrykcji przestrzegać, gdyż od tego zależy życie tysięcy Polaków. Dodał także, że prosi o zaufanie przedsiębiorców, gdyż dzięki prowadzonym z nimi codziennie konsultacji MRPiT stworzyło zasady udzielana pomocy oraz poszerzania wolności gospodarczej, co ma pomóc w szybkim odbiciu się na początku 2021 roku.

Konferencja Jarosława Gowina 30 listopada 2020. Co obiecał przedsiębiorcom wicepremier?

Jarosław Gowin przypomniał, że od lat jest zwolennikiem deregulacji – stawiał na nią jeszcze wtedy, gdy piastował stanowisko ministra sprawiedliwości w rządzie PO. Receptą na szybkie wyjście z recesji i kryzysu gospodarczego ma być uwolnienie gospodarki i zapewnienie większej swobody przedsiębiorcom.

Zobacz także

Zaprezentowany na konferencji Plan dla Pracy i Rozwoju składa się z trzech filarów: bezpośredniej pomocy świadczonej przedsiębiorcom, „nowego kierunku”, czyli wsparcia dla przedsiębiorców zmuszonych do przebranżowienia się lub radykalnej zmiany modelu biznesowego oraz impulsu rozwojowego dla przedsiębiorstw w postaci ułatwień i dofinansowania inwestycji.

Gowin podkreślił, że wszystkie rozwiązania są konsultowane na bieżąco z różnymi branżami, co ma zapewnić ich przejrzystość i skuteczność. Zapewnił też, że dzięki środkom unijnym z Funduszu Odbudowy oraz Polskiemu Planowi Odbudowy „jeszcze będzie przepięknie”.

Zobacz także

Jako przykład wsparcia ułatwiającego przedsiębiorstwom przetrwanie czasu zarazy wicepremier podniósł temat dofinansowania wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na etat lub umowę zlecenie: przedsiębiorstwa mogą liczyć na 2000 zł do każdej wypłacanej pensji.

Na pomoc dla objętych tarczą branżową przedsiębiorstw przewidziano 40 mld zł. Równie ważna jak przetrwanie trudnych czasów ma być szybka adaptacja przedsiębiorstw do warunków nowej rzeczywistości.

Pobudzenie inwestycji i procesów modernizacyjnych jest szczególnie istotne, bo tworzy nowe miejsca pracy i dostosowuje naszą gospodarkę do zachodzących zmian. Podobnie jak Ty, patrzymy w przyszłość z nadzieją. Dlatego przenosimy administrację do sieci, upraszczamy procedury, działamy z przedsiębiorcami i dla przedsiębiorców. Wspieramy inwestorów, by dać polskim firmom mocny impuls do rozwoju.

MRPiT o impulsie rozwojowym

W ramach impulsu rozwojowego przedsiębiorstwa będą mogły liczyć zarówno na bezpośrednie dofinansowanie inwestycji, jak i otrzymanie ulg podatkowych po unowocześnieniu działalności na przykład poprzez robotyzację.

Zobacz także

Wicepremier Jarosław Gowin podkreślił ponadto na konferencji, że wbrew temu co „sugerują niektórzy politycy”, miejsce Polski jest w Unii Europejskiej, a środki jakie otrzymamy w ramach Funduszu Odbudowy będą nieocenione w postpandemicznym rozruchu gospodarki.

Szczegóły Planu dla Pracy i Rozwoju można poznać na stronie czasnakonkrety.gov.pl.

RadioZET.pl