Zamknij

4 tysiące złotych płacy minimalnej? Eksperci: to zwiększy bezrobocie

30.01.2020 14:50
Płaca minimalna. 4 tysiące w 2024 roku. Bezrobocie wzrośnie
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zgodnie z obietnicą Prawa i Sprawiedliwości do końca 2023 roku płaca minimalna ma wzrosnąć do 4 tysięcy złotych brutto. Co to oznacza dla firm?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Minimalna pensja wzrosła w tym roku z 2250 złotych do kwoty 2600 złotych. W 2021 roku pracownicy zarobią co najmniej 3000 złotych brutto, czyli ponad 2150 złotych na rękę. Do końca 2023 roku, jak zapowiada PiS, minimalne wynagrodzenie wzrośnie do 4000 złotych, co przy umowie o pracę daje pensję netto w wysokości powyżej 2850 złotych. Takie pensje mają obowiązywać nie tylko w sektorze prywatnym, ale i publicznym.

Eksperci z Forum Obywatelskiego Rozwoju w najnowszym raporcie wskazują, że przy 4 tys. złotych płacy minimalnej, najniższa pensje będzie stanowiła nawet 70-80 procent mediany, czyli wynagrodzenia środkowego pracownika (połowa pracowników zarabia mniej, połowa więcej). Dziś płaca minimalna stanowi 50- 55 procent mediany – czytamy w raporcie. Jak rynek pracy zareaguje na tak szybki wzrost płac?

Zobacz także

Wyższa płaca minimalna to jedna z obietnic partii rządzącej, której realizacją zajmą się pracodawcy. Eksperci nie kryją obaw, że taki obowiązek zrzucony na firmy pociągnie za sobą falę zwolnień.

Taki wstrząs prawdopodobnie będzie musiał zostać częściowo skompensowany nie tylko wypychaniem na nietypowe formy zatrudnienia i rozrostem szarej strefy, ale również wzrostem ogólnej stopy bezrobocia

– czytamy w raporcie FOR

Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w grudniu 2019 roku 866,4 tys. wobec 849,6 tys. osób w listopadzie 2019 roku. GUS wskazał, że w ujęciu miesięcznym bezrobotnych przybywa. Stopa bezrobocia w grudniu 2019 roku wyniosła 5,2 proc. wobec 5,1 proc. w listopadzie.  Zdaniem ekspertów, wzrost kosztów pracy, w tym wyższa płaca minimalna, sprawi, że trend ten się utrzyma.

Tuż po ogłoszeniu przez PiS planów dot. wzrostu płacy minimalnej, Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju pytany przez serwis radiozet.pl komentował, że taka zmiana uderzy w rynek pracy.  

Zobacz także

Zdaniem ekonomisty wzrost płacy minimalnej uderzy w najsłabszych pracowników – gorzej wykształconych, bez doświadczenia oraz w mniejsze, gorzej zorganizowane firmy.

– O ile ktoś może argumentować, że nie ma co płakać nad upadkiem niewydajnych firm, to znacznie większym problemem będzie wypychanie z legalnej pracy słabszych pracowników – dodaje Aleksander Łaszek.

Ekspert zwraca uwagę, że już teraz istnieje problem z aktywizacją zawodową osób z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym. Jak dodaje, teraz – w dobie starzenia się społeczeństwa – zamiast zawężać rynek pracy, powinniśmy zadbać o zmniejszanie liczby bezrobotnych.

RadioZET.pl/FOR