Zamknij

Co z płacą minimalną w 2021 roku? Rzecznik MŚP chce jej zamrożenia

Katarzyna Witwicka
10.08.2020 08:16
Płaca minimalna w 2021 roku. Rzecznik MSP ostrzega: bezrobocie wzrośnie
fot. pavlolozovyi/shutterstock (ilustracyjne)

Zgodnie z budżetem na 2021 rok, płaca minimalna od stycznia wyniesie 2800 złotych. Rzecznik MŚP apeluje o zamrożenie najniższej stawki na poziomie 2600 złotych.

Miało być 3000 złotych, jednak przez pandemię płaca minimalna urośnie o 200, a nie 400 złotych. Zgodnie z ustawą budżetową, od stycznia najniższa pensja wzrośnie z 2600 złotych do 2800 złotych.

Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, w liście do minister rozwoju Jadwigi Emilewicz pisze o konieczności zamrożenia płacy minimalnej na 2021 rok.

Rzecznik MŚP: wyższa płaca minimalna oznacza większe bezrobocie

Rzecznik MŚP w liście do minister rozwoju zwraca uwagę na konsekwencje wzrostu płący minimalnej w obliczu koronakryzysu.

Przyjęcie takiego rozwiązania może spowodować negatywne skutki gospodarcze, które odczują nie tylko przedsiębiorcy, ale także pracownicy. W regionach słabszych gospodarczo podwyżka płacy minimalnej może doprowadzić do redukcji zatrudnienia 

– ostrzega Rzecznik MSP

Adam Abramowicz dodał, że wsparcie dla przedsiębiorców w ramach tarcz antykryzysowych wyczerpało się, zaś podniesienie płacy minimalnej oznacza wzrost kosztów zatrudnienia, na co nie każda firma może pozwolić sobie w dobie pandemii.

Zobacz także

Efekt? W powiatach „słabszych gospodarczo” dojdzie do kolejnych zwolnień.

Negatywnym skutkiem braku zamrożenia płacy minimalnej w 2021 roku na poziomie z roku 2020 będzie także wyższa składka na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców. Uzależniona jest ona od średniej płacy w gospodarce narodowej, która to wzrośnie ze względu na podwyżkę minimalnej płacy. Wzrost składki na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorców także spowoduje wzrost kosztów firmy 

– podsumowuje w liście Adam Abramowicz

RadioZET.pl/mat.pras