Zamknij

OPZZ: płaca minimalna może rosnąć dzięki obniżce podatków

11.08.2020 13:15
Płaca minimalna w 2021 roku. OPZZ: należy obniżyć podatki
fot. AndrzejKarolina/shutterstock (ilustracyjne)

- W sytuacji kryzysu rząd powinien podzielić się odpowiedzialnością za wzrost najniższych wynagrodzeń – czytamy w liście związkowców do Ministerstwa Finansów.

Najniższe wynagrodzenie w gospodarce w 2021 roku miało wynieść 3000 złotych. Pandemia koronawirusa zmusiła jednak rządzących do ustalenia przyszłorocznej pensji minimalnej na poziomie 2800 złotych.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych w piśmie do resortu finansów apeluje, w by dobie kryzysu zaproponować pracodawcom i pracownikom rozwiązania, które zmniejszą koszty przedsiębiorstw. Co zaproponowali związkowcy?

Niższe opodatkowanie dla najmniej zarabiających

OPZZ w piśmie do resortu finansów przedstawia pomysł zmniejszenia klina podatkowego. Najprościej mówiąc, chodzi o różnicę między całkowitymi kosztami, jakie pracodawca ponosi w związku z zatrudnieniem pracownika, a wynagrodzeniem netto za jego pracę .

Płaca minimalna może rosnąć poprzez jej nominalną podwyżkę lub obniżenie obciążeń podatkowych. Zaproponowany przez stronę rządową wzrost minimalnego wynagrodzenia do poziomu 2800 złotych nie satysfakcjonuje Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych

– informuje OPZZ

Jak dodają związkowcy „ w sytuacji kryzysu rząd powinien podzielić się odpowiedzialnością za wzrost najniższych wynagrodzeń”.  Co dokładnie mają na myśli związkowcy?

Zobacz także

- Proponujemy zmniejszenie obciążeń fiskalnych z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych dla osób otrzymujących minimalne wynagrodzenie za pracę, czyli obniżenie kosztów pracy dla blisko 1,5 mln osób – czytamy w propozycji OPZZ

Związkowcy informują, że różnica między kosztami zatrudnienia a pensją pracownika „na rękę” jest w Polsce na jednym z najwyższych poziomów w krajach należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Zobacz także

OPZZ proponuje:

  •  podniesienie wysokości zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów ze stosunku służbowego i stosunku pracy do kwoty 500 zł (dziś mowa o 250 złotych
  • objęcie kwotą wolną od podatku w wysokości 8000 zł dochodu odpowiadającego rocznej kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę. (Dziś pośrednio kwota wolna od podatku dla osób zarabiających od 13 001 zł do 85 528 zł rocznie wynosi 3091 zł).

Jak czytamy w liście, takie rozwiązanie to złoty środek zapewniający pracownikom godną płacę, a pracodawcom – nie większe niż dotychczas koszty zatrudnienia.

RadioZET.pl/mat.pras