Zamknij

Płaca minimalna na nowych zasadach. Komisja Europejska chce zmian

28.10.2020 21:29
Płaca minimalna na nowych zasadach
fot. Shutterstock/ Andrzej Rostek (ilustracyjne)

Komisja Europejska chce ujednolicenia zasad ustalania płacy minimalnej w krajach członkowskich. Jest projekt dyrektywy, który wpłynie także na polskie przepisy.

Płaca minimalna będzie ustalana na tych samych zasadach we wszystkich krajach Unii Europejskiej – przewiduje projekt dyrektywy Komisji Europejskiej.

Celem jest zapewnienie najmniej zarabiającym pracownikom dostępu do „odpowiedniej płacy minimalnej i przyzwoitego poziomu życia”, co jak argumentuje Ursula von der Leyen, jest szczególnie istotne w dobie pandemii.

Płaca minimalna. Komisja Europejska chce zmian

Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy UE, która ma zapewnić jednolite standardy ustalania odpowiednich płac minimalnych we krajach Wspólnoty. Unijni urzędnicy podkreślają, że nie chodzi o ustalanie wysokości takiej płacy.

Zobacz także

Wysokość płacy minimalnej nie będzie jednolita w całej UE, takie same będą natomiast zasady jej ustalania. Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen mówiła, że nie bez powodu taka propozycja pojawia się w czasie koronakryzysu.

Dodała, że przez pandemię w największym stopniu ucierpieli najmniej zarabiający zatrudnieni w handlu, gastronomii czy służbie zdrowia.

Pracownicy powinni mieć dostęp do odpowiedniej płacy minimalnej i przyzwoitego poziomu życia. To, co dzisiaj proponujemy, to ramy dla płacy minimalnej, przy pełnym poszanowaniu tradycji narodowych. Poprawa warunków pracy i życia nie tylko ochroni naszych pracowników, ale także pracodawców, którzy płacą przyzwoite pensje  

Ursula von der Leyen

Obecnie we wszystkich krajach członkowskich obowiązuje płaca minimalna. W 21 krajach wprowadza ją ustawa, zaś w 6 – pracownicze układy zbiorowe. Projekt zakłada, że kraje, w których obowiązują ustawowe płace minimalne, będą musiały wprowadzić "przejrzyste i stabilne kryteria ustalania płacy minimalnej oraz regularnie i terminowo aktualizować te kryteria".

Zobacz także

Komisja Europejska jest za możliwością negocjacji zbiorowych - z organizacjami pracodawców i związkami zawodowymi - dotyczących wynagrodzeń we wszystkich państwach członkowskich. Takie negocjacje najbardziej rozpowszechnione są w krajach skandynawskich. Państwa te odznaczają się najmniejszym odsetkiem osób o minimalnej pensji i niską dysproporcją płacową.

W dyrektywie dodano, że „przestrzeganie przepisów i skuteczne ich egzekwowanie są niezbędne, aby pracownicy mogli korzystać z faktycznego dostępu do ochrony minimalnego wynagrodzenia, a przedsiębiorstwa były chronione przed nieuczciwą konkurencją".

Płaca minimalna w Polsce ustalana jest z uwzględnieniem przesłanek makroekonomicznych. Wysokość najniższego wynagrodzenia powinna być cyklicznie waloryzowana tak, by stanowiła przynajmniej połowę średniej płacy w gospodarce. Płaca minimalna w 2021 roku ma wzrosnąć do 2800 zł brutto (ok. 2060 zł na rękę). Obecnie jest ona o 200 złotych niższa. 

RadioZET.pl/PAP