Zamknij

PiS krytykowany przez agencję ratingową za plany gospodarcze

16.10.2019 16:44
Płaca minimalna i 13. emerytura zagrożeniem dla gospodarki? Moodys krytykuje rząd PiS
fot. PAP/Radek Pietruszka

Moodys bije na alarm w sprawie polityki gospodarczej PiS oraz dalszym zmianom w systemie sądownictwa. Zdaniem agencji ratingowej one negatywnie wpływają na profil kredytowy Polski. Co więcej - prognozuje deficyt w budżecie na przyszły rok.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

"Uważamy, że polityka gospodarcza PiS oraz kontynuacja obecnych obecnego kierunku zmian w systemie sądownictwa jest negatywna dla profilu kredytowego (credit negative)" - napisał Moody's w najnowszej analizie na temat Polski.

Agencja ratingowa prognozuje, że deficyt sektora finansów publicznych w 2020 roku wyniesie 0,6 proc. PKB bez uwzględnienia wypłaty 13. emerytury.

Z kolei zgodnie z założeniami rządu, bez dodatkowych źródeł dochodów deficyt wyniesie 1,3 proc. PKB.

Zobacz także

"Struktura wydatków rządowych ulegnie pogorszeniu"

Zdaniem Moody's projekt budżetu na 2020 roku nie zawiera skutków budżetowych obietnic wyborczych PiS. Chodzi o trzynastą emeryturę na stałe, 14. emerytury od 2021 roku dla wybranych grup i podwyższenia płacy minimalnej do 4 tys. zł brutto do 2023 roku.

Agencja prognozuje wzrost deficytu strukturalnego (przy pełnym wykorzystaniu potencjału produkcyjnego) Polski do 3 proc. w przyszłym roku, nawet bez uwzględnienia "dodatkowych" wydatków budżetowych.

"Unijne reguły pomogły rządowi utrzymać krajowy wymóg długu publicznego do PKB na poziomie 60 proc. (...). Istnieje ryzyko, że stosując się do tych reguł struktura wydatków rządowych ulegnie pogorszeniu, kosztem inwestycji publicznych" - napisano w raporcie.

Agencja uważa, że oprócz konsekwencji fiskalnych, polityka PiS może mieć negatywny wpływ na konkurencyjność polskiej gospodarki.

Zobacz także

"Zapowiadane w trakcie kampanii wyborczej podwyżki płacy minimalnej (...) mogą podwyższyć dynamikę płac na całej skali siatki płac w gospodarce, co z kolei mogłoby nieść ryzyko dla konkurencyjności polskiej gospodarki w średnim terminie, skutkować wzrostem inflacji oraz, ostatecznie, wyższym bezrobociem strukturalnym" - napisano.

Moody's widzi także ryzyka związane z ewentualną kontynuacją rządowych polityk "podwyższonego" interwencjonizmu państwowego, co może zdaniem agencji nadwyrężać siłę instytucjonalną państwa.

"Zmiany w systemie sądownictwa już doprowadziły do wciąż trwającego konfliktu Polski z UE" - wskazano.

Zobacz także

"Wysoka konkurencyjność polskich przedsiębiorstw"

Portal Money.pl zaznaczył, że do tej pory agencja Moody's była powściągliwa w tak jednoznacznej ocenie gospodarki Polski pod rządami PiS. Inna agencja ratingowa Fitch wskazywała na wątpliwości wokół budżetu państwa na przyszły rok, ale nie krytykowała polityki gospodarczej. 

Natomiast Standard & Poor's utrzymuje neutralną ocenę polskiej gospodarki, wskazując na negatywne zjawiska na polskim rynku, jak i korzyści płynące z polityki PiS.

Zobacz także

Do analizy Moody's odniósł się również resort przedsiębiorczości i technologii. 

"Należy podkreślić, że Moody's, mimo negatywnej oceny wskazanych działań w zakresie polityki gospodarczej, nie przewiduje naruszenia reguły wydatkowej, ani regulacji unijnych w zakresie nadmiernego deficytu" - napisał w komentarzu Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Urzędnicy resortu wskazali, że trzy największe agencje ratingowe Fitch, Moody's i S&P utrzymały swoje oceny ratingu Polski. W skali stosowanej przez S&P i Fitch ocena naszego kraju utrzymała się na poziomie "A-", co jest siódmą pozycją w 24-stopniowej skali. Wg Moody’s nasz rating to "A2" (6 ocena w 19 stopniowej skali). Wszystkie agencje perspektywę swoich ocen określają jako stabilną.

"Odnosząc się do oceny Moody’s należy również zwrócić uwagę na spadek dynamiki inflacji obserwowany w Polsce w ostatnich miesiącach" - napisało Ministerstwo.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP Biznes/Money.pl