Zamknij

Płaca minimalna według PiS. Zarobimy co najmniej 4 tysiące złotych

13.10.2019 21:34
Płaca minimalna w 2023 roku - 4 tysiące złotych
fot. Piotr Molecki/East News

To już pewne. Wygrana Prawa i Sprawiedliwości zwiększy szanse na podwyżkę płacy minimalnej. W 2023 wszyscy zarobimy przynajmniej 4 tysiące złotych brutto. Sprawdź, co obiecała partia rządząca.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Według sondażu Exit Poll PiS ma zagwarantowanych 239 mandatów w Sejmie. Zagłosowało na nich 43,6 proc. Polaków.

Wygrana PiS oznacza spore zmiany w gospodarce. Partia obiecała większe emerytury, utrzymanie obowiązujących dziś programów socjalnych takich jak 500 plus, a także wzrost wynagrodzeń. Realizacja tego ostatniego punktu programu wyborczego została de facto scedowana na pracodawców.

Zobacz także

To przede wszystkim pracodawcy wezmą na siebie ciężar realizacji obietnicy wyższych płac. Minimalna pensja w tym roku wynosi 2250 złotych, co daje nieco ponad 1600 złotych na rękę. Od nowego roku pensja minimalna wzrośnie do kwoty 2600 złotych. W 2021 roku pracownicy zarobią co najmniej 3000 złotych brutto, czyli ponad 2150 złotych na rękę. W 2023, jak zapowiada PiS, minimalne wynagrodzenie wzrośnie do 4000 złotych, co przy umowie o pracę daje pensję netto w wysokości powyżej 2850 złotych.

Zobacz także

 Nie tylko sektor prywatny zadba o wyższe wynagrodzenia. Jak czytamy w programie wyborczym PiS, nastąpią też podwyżki płac w sferach finansowanych ze środków publicznych. Zatem pensje wzrosną także w budżetówce: w szkołach, szpitalach czy w służbach mundurowych.

Zobacz także

„Ponadto będziemy prowadzić aktywną politykę gospodarczą, ograniczającą bezrobocie i tworzącą w ten sposób rynek pracownika, co przy wzroście gospodarczym będzie prowadziło do podnoszenia płac w sektorze prywatnych przedsiębiorstw” – gwarantuje PiS.

RadioZET.pl