Zamknij

Płaca minimalna w górę. Jest projekt rozporządzenia

23.07.2021 11:07
Pensja minimalna 2022
fot. Vital Safo/shutterstock (ilustracyjne)

Płaca minimalna w 2022 roku wzrośnie o 200 złotych – wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów. O ile więcej na rękę zarobią pracownicy?

Płaca minimalna w 2022 roku skoczy z 2800 zł do 3000 zł brutto – wynika z projektu rozporządzenia, który opublikowany został na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

O ile więcej na rękę zarobią pracownicy z minimalną pensją? Jak zmieni się ich wynagrodzenie po wejściu w życie Polskiego Ładu? Wyjaśniamy.

Płaca minimalna 2022 [PENSJA BRUTTO, NETTO, ZMIANY W POLSKIM ŁADZIE]

Duża zmiana dla ponad 2 milionów osób z minimalną pensją. Od nowego roku wynagrodzenia wzrosną do 3 tys. złotych brutto, zaś stawka godzinowa wyniesie przynajmniej 19,60 zł.

Ustawodawca szacuje, że pracodawcy zapłacą za podwyżkę około 5,2 mld złotych w sektorze małych i średnich firm, zaś największe przedsiębiorstwa za wzrost najniższych pensji zapłacą łącznie 789 mln zł.

Obecnie płaca minimalna wynosi 2800 zł brutto, a po zmianach wzrośnie o 7,1 proc. do kwoty 3000 zł brutto. Ile najmniej zarabiający pracownicy otrzymają na rękę? Obecnie etatowcy z najniższą pensją „na czysto” zarabiają 2061 zł, zaś od 1 stycznia ich wynagrodzenie netto wyniesie 2202 zł.

Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę pozytywnie wpłynie na sytuację finansową gospodarstw domowych, podnosząc dochody pracowników wymagających szczególnej ochrony, zwłaszcza w czasie kryzysu wywołanego pandemią. Oceniając wpływ podwyższenia kwoty minimalnego wynagrodzenia na finanse gospodarstw domowych, można założyć, że wzrost płacy minimalnej wpłynie pozytywnie na sytuację dochodową osób pracujących

Czytamy w OSR

Sytuacja najmniej zarabiających kolejny raz zmieni się po wejściu w życie Polskiego Ładu. Rządowy plan zakłada m.in. wzrost kwoty wolnej od PIT do 30 tys. zł, czyli w praktyce, osoby z pensją minimalną będą niemalże całkowicie zwolnione z podatku. Nawet przy wyższej składce zdrowotnej, najmniej zarabiającym Polski Ład się opłaci.

Rząd udostępnił specjalny kalkulator, który umożliwia sprawdzenie, jak zmieni się pensja pracownika po wejściu w życie Polskiego Ładu. Pracownik z pensją równą 3 tys. zł brutto, po wejściu w życie Polskiego Ładu zarobi 2355,72 zł na rękę, czyli o 153 zł więcej, niż przy obecnym stanie prawnym.

RadioZET.pl/PAP