Zamknij

Zarobki w 2021 roku. Kasjer zarobi więcej niż nauczyciel

05.01.2021 14:01
Płaca minimalna 2021. W tych zawodach wynagrodzenia stoją w miejscu
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/east news

Od 1 stycznia 2021 roku płaca minimalna wzrosła o 200 złotych i wynosi już 2800 złotych brutto. W niektórych zawodach pensje od lat jednak stoją w miejscu, czego najlepszym przykładem jest budżetówka.

Płaca minimalna miała wynieść 3000 złotych, ale przez pandemię rząd zdecydował się na kompromis: podwyżka będzie, ale nie tak wysoka. Od stycznia zatem najniższa pensja wynosi 2800 złotych brutto, czyli nieco ponad 2000 złotych „na rękę”.

Są zawody odporne na wzrost płacy minimalnej. Tak jest np. w oświacie czy w służbie zdrowia. Pensje początkujących lekarzy czy nauczycieli przy rosnącej pensji minimalnej niebawem będą stanowić najniższe wynagrodzenia w gospodarce.

Wynagrodzenia w 2021 roku

Autorzy projektu Ciekaweliczby.pl zestawili ze sobą przykładowe pensje w gospodarce. Mając na uwadze dynamikę zmian wynagrodzeń np. w handlu i oszczędności w budżetówce, można dojść do wniosku, że większą stabilnością finansową cieszy się magazynier, niż poczatkujący lekarz czy nauczyciel.

Przykłady? Najbliżej płacy minimalnej jest pensja nauczyciela kontraktowego z tytułem magistra bez przygotowania pedagogicznego lub z licencjatem (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym. Jego minimalna stawka wynosi 2823 zł brutto, czyli zaledwie 23 złote więcej niż ustawowa stawka minimalna.

Zobacz także

Niewiele więcej, bo 2900 złotych brutto zarobi lekarz i lekarz dentysta na stażu. Pensje w szkołach i służbie zdrowia rosną wraz z doświadczeniem i kompetencjami nauczyciela lub lekarza. Nauczyciel dyplomowany z tytułem magistra i z przygotowaniem pedagogicznym zarobi co najmniej 4046 zł brutto.

Lekarze odbywający specjalizację w ramach rezydentury zarobią 4299 zł, a po dwóch latach ich pensje wzrosną do 4633 zł.

Zobacz także

Co ciekawe, kasjer, sprzedawca czy magazynier w markecie niewiele niższą stawkę „na dzień dobry”. 3250 – 3600 zł – to pewna pensja dla początkującego kasjera w Biedronce. Po trzech latach stawka wzrasta nawet do 3850 złotych.

Sprzedawca w Lidlu na start dostaje od 3400 złotych do 4150 złotych, zaś już po dwóch latach pensja ta może wzrosnąć do 4600 złotych. W zestawieniu największą stawką może pochwalić się magazynier w Lidlu. Po dwóch latach pracownik zajmujący się ewidencją towaru może zarobić nawet 4900 złotych.

Zobacz także

Wniosek? Pensje w sektorze prywatnym są regularnie waloryzowane. Pracodawcy walczą o pracowników oferując konkurencyjne wynagrodzenie. Praca w budżetówce, choć tak jak w przypadku nauczycieli i lekarzy wymaga lat nauki, poświęceń i kosztów, pod względem wynagrodzeń wciąż pozostawia wiele do życzenia.

RadioZET.pl/Ciekaweliczby.pl