Zamknij

Płaca minimalna w 2021 roku. Są pierwsze szacunki

23.07.2020 08:28
Płaca minimalna 2021. Netto i brutto. Rząd podał pierwsze szacunki
fot. welcomia/Shutterstock (ilustracyjne)

Płaca minimalna w 2021 roku nie wzrośnie do 3 tys. zł brutto. Pandemia zweryfikowała plany rządu PiS - podał "Dziennik Gazeta Prawna". Jakie zmiany gospodarcze czekają nas w przyszłym roku?

Pandemia koronawirusa odciska piętno na polityce gospodarczej rządu, który chce zamrozić płace w budżetówce; z założeń do projektu przyszłorocznego budżetu wynika, że mają one zostać utrzymane na nominalnym poziomie z 2020 roku - podał "Dziennik Gazeta Prawna".

Gazeta dotarła do planów Ministerstwa Finansów, na podstawie których resort sporządzi projekt budżetu na przyszły rok. Do końca lipca resort ma je przedstawić partnerom społecznym z Rady Dialogu Społecznego.

Płaca minimalna w 2021 roku. Ile wyniesie?

Według "DGP" nie uda się też zrealizować planów dynamicznych podwyżek wynagrodzeń minimalnych, jakie jeszcze we wrześniu ubiegłego roku nakreślał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Nowa propozycja Ministerstwa Finansów, jak podaje gazeta, to 2716 zł najniższej pensji w 2021 r., a nie 3000 zł, jak zapowiadał prezes PiS.

W 2020 roku płaca minimalna wyniosła 2600 zł brutto. Z kolei według zapowiedzi PiS-u sprzed pandemii w 2023 roku minimalne wynagrodzenie miało wzrosnąć do aż 4 tys. zł brutto.

Zobacz także

Oznaczałoby to, jak zaznacza gazeta, że wzrost będzie najniższym z możliwych przy założeniach wzrostu gospodarczego i inflacji na przyszły rok. Według informacji dziennika MF zakłada, że gospodarka będzie się rozwijać w tempie 4 proc. PKB, a średnioroczna inflacja wyniesie 1,8 proc.

Co ciekawe - zgodnie z obietnicą wyborczą złożoną przez prezydenta Andrzeja Dudę w przyszłym roku wypłacona zostanie nie tylko 13., ale i też 14. emerytura. Waloryzacja emerytur i rent ma wynieść nie mniej niż 70 zł.

W kasie państwa znajdą się za to dodatkowe dochody m.in z podatku od zawartości cukru w napojach oraz z opłaty od przekształcenia Otwartych Funduszy Emerytalnych - podał "DGP".

Zobacz także

Resort finansów zakłada też odmrożenie podatku handlowego. Na razie jego pobór jest zawieszony do 1 stycznia przyszłego roku, bo nadal trwa postępowanie przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Ministerstwo jest jednak według dziennika dobrej myśli, bo w podobnym sporze, jaki z Komisją Europejską toczyły Węgry, trybunał przyznał rację Węgrom.

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna