Zamknij

Płaca minimalna 2021. Jest decyzja

15.09.2020 11:49
Płaca minimalna 2021. Netto i Brutto. Jest decyzja rządu
fot. Jan BIELECKI/East News (ilustracyjne)

Płaca minimalna w 2021 rok wzrośnie o 200 zł i wyniesie 2800 zł - podało Centrum Informacyjne Rządu. Z kolei minimalna stawka godzinowa wyniesie 18,30 zł.

Płaca minimalna 2021 roku będzie pierwszą, która obejmie okres kryzysu gospodarczego podczas pandemii koronawirusa. We wtorek projektem podniesienia płacy minimalnej zajmował się rząd na swoim posiedzeniu. 

Projekt ten przed miesiącem został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Jak zmieni się podstawowe wynagrodzenie w 2021 roku?

Płaca minimalna 2021. Jaka wysokość?

Zgodnie z nim od przyszłego roku minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 2,8 tys. zł (ok. 2060 zł netto), a minimalna stawka godzinowa 18,30 zł. To takie same stawki, jakie wcześniej rząd zaproponował Radzie Dialogu Społecznego (RDS).

Zobacz także

Obecnie płaca minimalna wynosi 2,6 tys. zł, a stawka godzinowa 17 zł. Rząd szacuje, że z nowych przepisów skorzysta ok. 1,7 mln pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenie na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Skutki zmian odczują również pracodawcy, którzy poniosą wyższe koszty wypłaty wynagrodzeń. Szacuje się, że będzie to dotyczyło ok. 2 mln pracodawców, w tym ok. 1,8 mln mikroprzedsiębiorców.

Propozycją rządu w sprawie minimalnego wynagrodzenia zajmowała się Rada Dialogu Społecznego, jednak stronie społecznej nie udało się dojść do porozumienia. W tej sytuacji zgodnie z przepisami kwoty te ustala Rada Ministrów w drodze rozporządzenia do 15 września br. (stawki nie mogą być jednak niższe od tych, które wcześniej przedstawiono Radzie Dialogu Społecznego do negocjacji).

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiadał przed wyborami parlamentarnymi w ubiegłym roku podniesienie pensji minimalnej do 3 tys. zł na koniec 2020 r. i do 4 tys. zł na koniec 2023 r. Autorzy projektu przyznają, że obecnie ocena wpływu podniesienia wynagrodzenia minimalnego do 2,8 tys. zł jest utrudniona w związku z epidemią COVID-19.

Zobacz także

"Prognozy dotyczące stopy bezrobocia w 2021 r. prezentowane przez ekspertów krajowych i międzynarodowych wskazują na to, że efekt epidemii będzie odczuwalny przede wszystkim w 2020 r., zaś w 2021 r. sytuacja powinna się ustabilizować lub poprawić. Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę pozytywnie wpłynie na sytuację finansową gospodarstw domowych, podnosząc dochody pracowników wymagających szczególnej ochrony w czasie kryzysu wywołanego epidemią COVID-19" - napisano w projekcie.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami do ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się dodatku za pracę w nadgodzinach, nagrody jubileuszowej oraz odprawy emerytalnej i rentowej. Od 2017 r. do minimalnej pensji nie wlicza się też dodatku za pracę w nocy.

RadioZET.pl/PAP