Zamknij

Płaca minimalna w 2021 roku. Co z obietnicą 3 tys. zł?

08.06.2020 15:39
Płaca minimalna 2021. Jadwiga Emilewicz: nie ma szans na 3 tys. zł
fot. bestimagesevercom/Shutterstock (ilustracyjne)

Co z podwyżką płacy minimalnej w 2021 roku? Zdaniem wicepremier i minister rozwoju Jadwigą Emilewicz na pewno nie wyniesie ona 3 tys. zł brutto, jak obiecywał w ubiegłym roku PiS.

Płaca minimalna w 2020 roku wynosi 2600 zł brutto. To realizacja zapowiedzi wyborczej PiS-u z 2019 roku. Wówczas Jarosław Kaczyński, prezes partii, oraz pozostali prominentni politycy obozu Zjednoczonej Prawicy obiecywali Polakom skokowy wzrost podstawowego wynagrodzenia.

W 2021 roku miało ono wynieść aż 3000 zł brutto, a za kolejne dwa lata do 4 tys. zł. Te polityczne zapowiedzi prawdopodobnie pokrzyżuje pandemia koronawirusa.

Płaca minimalna w 2021 roku. Ile wyniesie?

Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju, w rozmowie z portalem Money.pl odniosła się do pytania o obiecaną podwyżkę płacy minimalnej w 2021 r. do 3 tys. zł.

Zobacz także

Dziś nie ma projektu uchwały w tej sprawie. Tak jak mówiłam wielokrotnie (...), płaca minimalna powinna być związana z warunkami gospodarczymi, wieloma wskaźnikami gospodarczymi

Jadwiga Emilewicz

Dodała, że zwiększenie płacy minimalnej będzie wymagało dyskusji i zgody w Radzie Dialogu Społecznego. - Na ten dzień projektu takiej uchwały nie znam - powiedziała. Zaznaczyła, że dobrze, iż w tym roku płaca minimalna została podwyższona do 2600 zł.

W niedziele walczący o reelekcję prezydent Andrzej Duda przypomniał, że płaca minimalna została podniesiona o prawie tysiąc złotych, z 1752 złotych w 2015 roku do 2600 zł obecnie.

- To jest gigantyczny wzrost. To się przekłada na wiele innych elementów codzienności życia ludzi, wyliczanie różnego rodzaju świadczeń, które są realizowane - zauważył Andrzej Duda.

RadioZET.pl/PAP