Zamknij

Płaca minimalna w 2021 roku. Brak porozumienia w RDS

13.08.2020 07:43
Płaca minimalna 2021. Ile wyniesie? Brak porozumienia w RDS
fot. Anna Stasia/Shutterstock (ilustracyjne)

Płaca minimalna w 2021 roku ma wynieść według rządowej propozycji 2,8 tys. zł brutto. O tym, czy ta podwyżka wejdzie w życie zadecyduje Rada Dialogu Społecznego (RDS). Jak podał "Dziennik Gazeta Prawna", nie ma w tej sprawie porozumienia.

Płaca minimalna przedmiotem sporu w RDS. W czwartek Rada zbierze się na najważniejszym w roku posiedzeniu plenarnym. Nie wiadomo czy w ogóle do niego dojdzie, ponieważ może zabraknąć quorum - podało "DGP".

Gazeta podkreśliła, że wciąż nie ma porozumienia w sprawie przyszłorocznej płacy minimalnej, podwyżek w budżetówce, waloryzacji emerytur.

Płaca minimalna 2021. Ile wyniesie?

Według "DGP", "Solidarność" kierowana przez Piotra Dudę kwestionuje częściowo zdalny tryb obrad. Związek zapowiedział, że w takiej sytuacji nie uzna przeprowadzonych głosowań i poinformuje o tym prezydenta Andrzeja Dudę.

Zobacz także

"Partnerzy społeczni i władza nie porozumieli się bowiem w żadnej z najważniejszych spraw płacowych (...) W praktyce o wszystkim samodzielnie zdecyduje rząd" - podała gazeta w czwartkowym wydaniu.

W 2020 roku płaca minimalna wynosi 2600 zł brutto. Według rządowej zapowiedzi wynagrodzenie podstawowe ma wzrosnąć o 200 zł w przyszłym roku. Jeszcze przed pandemią koronawirusa PiS obiecywał skokowy wzrost płacy minimalnej - w 2021 r. do 3 tys. zł brutto, a dwa lata później o kolejny tysiąc złotych więcej.

Płaca minimalna. Jak się ją wylicza?

Każdego roku rząd przedstawia Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej na rok następny. Dotychczas rząd miał na to czas do 15 czerwca, jednak w tym roku w związku z pandemią koronawirusa termin ten przesunięto na 31 lipca.

Rząd 28 lipca przyjął propozycję podwyższenia minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2021 r. z 2600 zł do 2800 zł. Stawka godzinowa ma wzrosnąć z 17 zł do 18,30 zł.

Zobacz także

RDS w terminie 10 dni od dnia otrzymania propozycji uzgadnia wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę i stawki godzinowej, jaka będzie obowiązywała w 2021 r.

Jeżeli RDS w ustawowym terminie nie uzgodni wysokości minimalnego wynagrodzenia i stawki godzinowej, wówczas kwoty te ustala Rada Ministrów w drodze rozporządzenia do 15 września br. Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, a także wysokość minimalnej stawki godzinowej ustalone przez Radę Ministrów nie mogą być jednak niższe od tych, które zostały wcześniej przedstawione Radzie Dialogu Społecznego do negocjacji.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami do ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się już dodatku za pracę w nadgodzinach, nagrody jubileuszowej oraz odprawy emerytalnej i rentowej. Od 2017 r. do minimalnej pensji nie wlicza się też dodatku za pracę w nocy.

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna/PAP