Zamknij

Płaca minimalna 2021. Ekonomiści: nie będzie zwolnień

25.09.2020 07:28
Płaca minimalna 2021. Czy pracodawcy będą zwalniać z powodu podwyżki?
fot. fizkes/Shutterstock (ilustracyjne)

Płaca minimalna spowoduje problemy dla przedsiębiorców i konieczność zwolnień pracowników? Takich obaw nie podzielają ekonomiści - podała "Rzeczpospolita".

Płaca minimalna w 2021 roku ma wzrosnąć do 2800 zł brutto (ok. 2060 zł na rękę). Obecnie jest ona o 200 złotych niższa. Nieco ponad jedna trzecia spośród 37 znanych naukowców, którzy wzięli udział w ankiecie "Rz", zgodziła się z opinią, że przyszłoroczny wzrost podstawowego wynagrodzenia spowoduje znaczny spadek rzeczywistego zatrudnienia.

- Istotnie mniejsze będzie przede wszystkim zatrudnienie legalne, gdyż jego część przeniesie się do szarej strefy – komentował prof. Witold Orłowski, wykładowca w Akademii Finansów i Biznesu Vistula oraz Szkole Biznesu PW, cytowany przez dziennik.

Płaca minimalna 2021. Czy przyniesie zwolnienia?

Ekonomiści z rezerwą podchodzą jednak do argumentów premiera Morawieckiego, że podwyżka minimum płacowego przyspieszy wychodzenie z kryzysu i będzie siłą modernizującą gospodarkę.

Zobacz także

Antykryzysowy efekt wzrostu minimalnej stawki docenia jedynie 11 proc. uczestników panelu, a 32 proc. wiąże podwyżkę z modernizacją. - Wynagrodzenia równe minimalnemu płaci się głównie w branżach o niskim potencjale automatyzacji – mówił Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych, w rozmowie z "Rz".

Co sądzą o podwyżce przedsiębiorcy? - W obecnych warunkach to niepotrzebny błąd polityczny, choć raczej nie skończy się on katastrofą – ocenił w „Rz” Henryk Orfinger, współwłaściciel i szef rady nadzorczej kosmetyczno-hotelarskiej grupy Irena Eris.

Zobacz także

Według niego, o ile w przemyśle, m.in. kosmetycznym, podwyżka minimum płacowego przejdzie prawie niezauważalnie, o tyle będzie mocno odczuwalna w branżach, które opierają się na niskich marżach i płacach, jak np. usługi okołoturystyczne.

Podniesienie płacy minimalnej o 200 zł i tak jest znacznie mniejszą zapowiedzią od pierwotnych planów partii rządzącej. W 2019 roku PiS obiecywał skokowy wzrost płacy minimalnej - do 3 tys. zł brutto w w 2021 r., oraz do 4 tys. brutto dwa lata później. Kryzys podczas pandemii koronawirusa zweryfikował te plany.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita