Zamknij

Wzrost płacy minimalnej spowoduje zwolnienia?

30.12.2019 11:07
Płaca minimalna 2020. Wzrost może spowodować zwolnienia - alarmują przedsiębiorcy
fot. Pawel_Brzozowski/Shutterstock (ilustracyjne)

Wzrost płacy minimalnej w 2020 roku i kolejnych latach może spowodować zwolnienia pracowników - ostrzegają eksperci. Powodem będą m.in. większe koszty dla pracodawców.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podała "Rzeczpospolita", specjaliści z organizacji reprezentujących przedsiębiorców są pełni obaw wobec skokowego wzrostu płacy minimalnej, zaproponowanej przez PiS podczas ostatniej kampanii wyborczej.

W 2020 roku minimalne wynagrodzenie ma wynieść 2600 zł brutto - to o 350 zł brutto więcej niż przed rokiem. Na tym nie koniec, bo według obietnic premiera Mateusza Morawieckiego w 2021 roku płaca minimalna ma wzrosnąć do 3 tys. zł brutto, a w 2023 roku - aż do 4 tys. zł. 

Zobacz także

Zwolnienia w firmach w 2020 roku?

Jakie będą skutki takiej polityki?

- Wzrost minimalnej pensji o 350 złotych podnosi koszty zatrudnienia pracowników o przeszło 420 złotych miesięcznie – komentował Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich w rozmowie z "Rz".

Podwyżka płacy minimalnej z punktu widzenia przedsiębiorców oznacza wzrost kosztów oraz oferowanych usług. Firmy, które nie poradzą sobie ze zmianami, będą zmuszone zwalniać pracowników.

Zobacz także

- Z prośbą o poradę zwrócił się do mnie przedsiębiorca ze Śląska, który zajmuje się usługami sprzątania w galeriach handlowych. Nie udało mu się wynegocjować podwyżki za jego usługi, a część pracownic jest w wieku przedemerytalnym i jest chroniona przed zwolnieniem. Znalazł się więc w kleszczach, bo nie ma z czego sfinansować ustawowej podwyżki i nie może zredukować etatów - powiedział z kolei Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan, cytowany przez dziennik.

"Wpłynie pozytywnie na sytuacje gospodarstw domowych"

"Rz" przypomniała również, że od nowego roku pracownicy na wyższych stanowiskach mogą prosić o podwyżki, aby ich wynagrodzenie odbiegało od minimalnej pensji. 

Co na to rząd? 

Zdaniem Marleny Maląg - minister rodziny, pracy i polityki społecznej wzrost minimalnego wynagrodzenia "wpłynie pozytywnie na sytuację finansową gospodarstw domowych". - W porównaniu do roku 2015 płaca minimalna wzrośnie o 850 zł, to wzrost prawie o połowę w ciągu ostatnich pięciu lat - mówiła o zmianach Maląg.  

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita