Zamknij

Prawie połowa firm planuje podwyżki dla pracowników

04.12.2019 08:31
Płaca minimalna 2020. Połowa firm planuje podwyżki pensji
fot. Shutterstock/Elle Aon (ilustracyjne)

48 procent firm w przyszłym roku zwiększy wynagrodzenia swoim pracownikom. To efekt podwyżki płacy minimalnej. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Prawie połowa firm planuje w najbliższym półroczu wzrost wynagrodzeń – wynika z badania Instytutu Badawczego Randstad "Plany pracodawców". To efekt wzrostu płacy minimalnej.

Minimalna pensja w tym roku wynosi 2250 złotych, co daje nieco ponad 1600 złotych na rękę. Od nowego roku pensja minimalna wzrośnie do kwoty 2600 złotych. W 2021 roku pracownicy zarobią co najmniej 3000 złotych brutto, czyli ponad 2150 złotych na rękę. W 2023, jak zapowiada PiS, minimalne wynagrodzenie wzrośnie do 4000 złotych, co przy umowie o pracę daje pensję netto w wysokości powyżej 2850 złotych.

Zobacz także

To jedna z obietnic Prawa i Sprawiedliwości, której realizacja została scedowana na przedsiębiorców. Pracodawcy będą musieli podnieść pensje, co już teraz deklarują.

Z badania Randstad wynika ponadto, że przedsiębiorcy mniej optymistycznie oceniają swoją przyszłą kondycję finansową. Odsetek firm spodziewających się wzrostu gospodarczego spadł do 15 procent, a firm spodziewających się recesji wzrósł do 24 procent. Jeszcze pół roku temu, jak podaje Randstad, odsetek optymistów w biznesie przeważał nad pesymistami. Trend ten jednak odwraca się.

Zobacz także

Pensje wzrosną, poziom zatrudnienia spadnie. Firmy szukają oszczędności

Podwyżka płacy minimalnej i dodatkowe koszty dla pracodawców mogą zmusić ich do szukania oszczędności. Z badań wynika, że mniej pracodawców zamierza zwiększać zatrudnienie w najbliższych 6 miesiącach. Taką wolę zadeklarowało 24 procent firm wobec 39 procent w minionym roku. Co więcej, 11 procent pracodawców planuje cięcia w firmach ze względu na oszczędności. Redukcje nastąpią głównie w handlu i w budowlance.

Ostatni raz taki poziom planów redukcji widzieliśmy w grudniu 2014 roku. Zmiana jest znacząca 

– zauważył Mateusz Żydek z Randstad.

Ile osób pracuje za najniższą krajową?

Prawie połowa firm podniesie pensje, co jest konsekwencją wzrostu płacy minimalnej. W badaniu 48 procent firm przyznaje, że zatrudnia pracowników na płacy minimalnej. Dotyczy to głównie przemysłu, usług i budownictwa, częściej firm ze wsi i najmniejszych miast, a pod względem lokalizacji – ze wschodniej Polski.

Zobacz także

Zdaniem 44 pracodawców, w firmach minimalną pensje zarabia 10 procent pracowników. Co druga firma przyznaje, że najniższe wynagrodzenie otrzymuje do 20 procent pracowników. W 18 procent przypadków aż połowa pracowników firm zarabia minimalną krajową.

Z badań Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że osoby, które zarabiają najmniej, czyli do 2224 złotych brutto, stanowią 10 procent pracowników.

Zobacz także

Z badania Randstad wynika, że po podniesieniu płacy minimalnej przedsiębiorcy zamierzają podnieść cenę towarów i usług. W dalszej kolejności respondenci mówili o ograniczeniu inwestycji, wstrzymaniu podwyżek wynagrodzeń dla pracowników o wyższych płacach, wstrzymaniu rekrutacji nowych pracowników lub redukcji zatrudnienia i szukaniu elastycznych form zatrudnienia, jak samozatrudnienie czy praca tymczasowa.

 

RadioZET.pl/PAP