Zamknij

Płaca minimalna w kampanii wyborczej. Największy wzrost obiecuje PiS

01.10.2019 12:09
Płaca minimalna 2020. Jaki wzrost obiecują partie? Wybory parlamentarne 2019
fot. Bartosz Zakrzewski/Shutterstock (ilustracyjne)

Od 3 do 4 tys. zł – tyle może wynieść płaca minimalna za pięć lat, biorąc pod uwagę propozycje głównych partii politycznych. Najbardziej hojne jest ugrupowanie rządzące.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał „Dziennik Gazeta Prawna”, najwyższą podwyżkę płacy minimalnej w przyszłym roku proponuje Lewica, ale w dłużej perspektywie najwięcej zamierza dać pracowników PiS. 

Gazeta przygotowała symulację, jak będzie się zmieniać płaca minimalna w propozycjach głównych partii politycznych. 

Zobacz także

Płaca minimalna – która partia obiecuje najwięcej?

W 2019 roku pensja minimalna wynosiła 2250 zł brutto. A ile będzie wynosić w przyszłym roku?

Według planów rządu premiera Mateusza Morawieckiego – lidera listy PiS do Sejmu w Katowicach – ma ona wzrosnąć do 2600 zł brutto (więcej o 16 proc. rok do roku). Wyżej proponuje tylko Lewica - 2700 zł w wariancie 20 proc. wzrostu. Z kolei Koalicja Obywatelska proponuje 2446 zł brutto (wzrost o 10 proc.).

W kolejnych latach najwięcej wyborcom obiecuje PiS. W 2021 roku płaca minimalna ma wzrosnąć do 3 tys. zł, a za trzy kolejne lata aż do 4 tys. zł. 

Ostrożniejsza w sprawie płacy minimalnej jest Lewica, która za dwa lata chce ją podnieść do 3020 zł (wzrost o 12 proc.) i do 2024 roku do 3987 zł (wzrost o 10 proc.). 

Najniższy wzrost obiecuje za to KO – w 2021 roku do 2663 zł (wzrost o 8 proc.), a za kolejne trzy lata do 3355 zł (wzrost o 8 proc.).

Zobacz także

„Zmiana technik produkcji”

Również zróżnicowanie w propozycjach partii widać w symulacji relacji wzrostu płacy minimalnej do przeciętnego wynagrodzenia.

Jeśli minimalne wynagrodzenie będzie rosło o 8 proc. w skali roku, to w przyszłym roku będzie stanowić 49 proc. średniej pensji w propozycji PiS, 46 proc. w przypadku KO oraz 51 proc. od Lewicy.

Natomiast w 2024 roku w przypadku realizacji obietnicy PiS pensja minimalna może stanowić aż 61 proc. przeciętnej pensji, Lewicy – 55 proc., a KO – 46 proc.

– Co do zasady, tempo wzrostu płac powinno być zgodne z tempem wzrostu wydajności pracy. Firmy mogą osiągnąć ten wzrost na dwa sposoby. Pierwsze to zmniejszenie zatrudnienia. Drugi to wzrost inwestycji, czyli zmiana technik produkcji – podkreślił Jakub Borowski, główny ekonomista Crédit Agricole, cytowany przez „DGP”.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna