Zamknij

Prawo pracy 2020. Oto najważniejsze zmiany

23.12.2019 14:04
Płaca minimalna 2020, stawka godzinowa 2020, PPK, świadczenia. Co się zmieni?
fot. Shutterstock/TimeShops (ilustracyjne)

Wzrost płacy minimalnej, wyższa stawka godzinowa, nowy rodzaj oszczędzania dla pracowników czy zmiany w dodatku za staż pracy. To tylko niektóre reformy, z którymi w 2020 roku zmierzy się rynek pracy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Rok 2020 przyniesie ważne zmiany dla pracowników i pracodawców. Z kolei instytucje zajmujące się rehabilitacją zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych otrzymają większe wsparcie na swoje działania – poinformowało Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Płaca minimalna w górę

Wyższa płaca to jedna z obietnic PiS, a jej realizacją zajmą się pracodawcy. W 2020 roku zapłacą więcej swoim pracownikom, których dotąd wynagradzali na poziomie płacy minimalnej. Ta w 2020 roku wzrośnie o 350 złotych do kwoty 2600 złotych.

To oznacza, że płaca minimalna stanowić będzie już 49,7 procenta prognozowanego na 2020 rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Zobacz także

 Wzrost minimalnego wynagrodzenia wpłynie pozytywnie na sytuację finansową gospodarstw domowych. W porównaniu do roku 2015 płaca minimalna wzrośnie o 850 zł, to wzrost prawie o połowę w ciągu ostatnich pięciu lat 

– mówiła cytowana w komunikacie resortu Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityk społecznej.

Wyższa stawka minimalna

Wraz z minimalnym wynagrodzeniem rośnie także wprowadzona w 2017 roku minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia czy umów o dzieło. Chodzi o to, by zatrudniać pracowników zapewniając im przynajmniej minimalne wynagrodzenie. W 2020 roku minimalna stawka godzinowa wynosić będzie 17 złotych.

Dziś wynosi ona 14,70 złotych

Zobacz także

Dodatek za staż pracy bez wpływu na minimalne wynagrodzenie

Od 1 stycznia dodatek za staż pracy nie będzie miał wpływu na wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę – informuje resort pracy.

Zobacz także

Ministerstwo przypomina, że dodatek stażowy dołączy do listy świadczeń, których już teraz nie wlicza się do minimalnej pensji : dodatku za pracę w nadgodzinach, nagrody jubileuszowej czy odprawy emerytalnej i rentowej. Od 2017 roku do minimalnej pensji nie wlicza się też dodatku za pracę w nocy.

Na tę zmianę czekali od lat pracownicy z długim stażem pracy, którzy dostawali niższe stawki wynagrodzenia zasadniczego niż przykładowo zaczynający pracę absolwenci, bo do minimalnej pensji wliczano im dodatek za wysługę lat 

– mówi minister Marlena Maląg.

Pracownicy sklepów z wolnymi niedzielami

Zakaz handlu w niedzielę będzie jeszcze ostrzejszy, bo obejmie już prawie wszystkie niedziele w roku. Od 1 stycznia 2020 roku handlować będzie można w siedem niedziel w roku.

Ostatecznie w 2020 roku handlowych będzie siedem niedziel: 26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 grudnia i 20 grudnia.

Zobacz także

Kolejny etap PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe stały się faktem 1 stycznia 2019 roku. Wtedy weszła w życie ustawa wprowadzająca rewolucję w systemie emerytalnym. 1 lipca największe firmy zatrudniające powyżej 250 osób zaczęły wdrażać PPK.

Obowiązek będzie się rozszerzał na mniejsze podmioty – firmy zatrudniające co najmniej 50 osób muszą zacząć wprowadzać PPK od 1 stycznia 2020 roku. Firmy zatrudniające co najmniej 20 osób zaczną wprowadzać program 1 lipca 2020 roku, zaś pozostałe firmy – w 2021 roku.

Zobacz także

Chodzi o nowy program oszczędzania, do którego dokładają się pracodawcy, pracownicy i skarb państwa. Podstawowa wpłata do PPK po stronie pracownika obejmuje 2 proc. jego wynagrodzenia brutto oraz 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca.

Zobacz także

Wyższa płaca minimalna to wyższe świadczenia. Zyskają niepełnosprawni

Wraz ze wzrostem płacy minimalnej rośnie między innymi świadczenie pielęgnacyjne. W 2020 roku wyniesie ono 1830 zł netto, czyli o 247 złotych więcej niż obecnie.

Ministerstwo przypomina, że chodzi o świadczenie, które przyznawane jest przede wszystkim rodzicowi, który rezygnuje lub nie podejmuje zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, by opiekować się niepełnosprawnym od dzieciństwa dzieckiem.

Od 1 stycznia 2020 roku wzrasta również dofinansowanie dla warsztatów terapii zajęciowej oraz zakładów aktywności zawodowej. Są to dwie ważne grupy instytucji zajmujących się rehabilitacją społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych.

Zobacz także

RadioZET.pl/MRPiPS