Zamknij

Morawiecki: płaca minimalna w 2020 roku może być wyższa

05.09.2019 11:35
Płaca minimalna 2020 brutto. Morawiecki zapowiedział wzrost w przyszłym roku
fot. PAP/Grzegorz Momot

Płaca minimalna będzie wyższa niż zakładał rząd? Zasugerował to premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Polsatu News. Pierwotnie zakładano, że minimalne wynagrodzenie w 2020 roku będzie wynosić 2450 złotych brutto.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Proponowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wysokość minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku to 2450 zł brutto. Obecna płaca minimalna brutto wynosi 2250 zł.

Rozważamy takie możliwości, aby z zaproponowanego poziomu 2450 złotych jeszcze nieco podnieść wynagrodzenie minimalne.

Mateusz Morawiecki, premier

Zobacz także

– Chcemy się wsłuchiwać w głos Rady Dialogu Społecznego i podejmiemy odpowiednie decyzje w najbliższych kilku tygodniach – dodał premier.

Premier powiedział, że w kwestii podniesienia płacy minimalnej na rok 2020 powyżej 2450 zł brutto już rozpoczęto dodatkowe analizy.

Zobacz także

Morawiecki temat podjął również w wywiadzie dla portalu Money.pl.

Premier w wywiadzie dla Money.pl był pytany, czy pensja minimalna nie mogłaby zostać podniesiona do równych 2500 zł brutto. Morawiecki odpowiedział, że toczy się dyskusja ze związkiem zawodowym „Solidarność”, a także dyskusje na forum rządu.

W ramach Ministerstwa Finansów patrzymy, co jest możliwe.

Mateusz Morawiecki, premier

Zaznaczył jednak, że podniesienie pensji minimalnej oznacza wzrost wydatków budżetowych w niektórych obszarach. „Ta kwestia pozostaje jeszcze otwarta, na razie czekamy na opinię Rady Dialogu Społecznego” – powiedział premier.

Dopytywany, czy jest raczej na „tak”, czy raczej na „nie” w kwestii podniesienia pensji minimalnej, odparł: „Nie wykluczam pewnej jeszcze dalszej korekty w tym obszarze”. Wyjaśnił, że chodzi o korektę „w górę”.

Na pytanie, kiedy możemy poznać ostateczną decyzję, odpowiedział, że we wrześniu.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Polsat News