Zamknij

Pjongczang doczekał się zawodów narciarskich dla robotów

Olga Papiernik
13.02.2018 17:33
Pjongczang doczekał się zawodów narciarskich dla robotów
fot. AP/EAST NEWS

Pjongczang jest gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich, gdzie na stoki ruszyły również roboty. Walczą o nagrodę w wysokości 10 000 dolarów.

Zobacz także

Zawodnicy z krwi i kości narzekają na mrozy i wiatr, a robotom pogoda jest niestraszna.

Równolegle z Igrzyskami Olimpijskimi w Pjongczangu, w Korei Południowej ruszyły zawody narciarskie wyłącznie dla robotów.

Ośrodek narciarski Welli Hilli w Hoenseong, godzinę jazdy na zachód od Pyeongchang, był miejscem odbywania dla Ski Robot Challenge. O nagrodę w wysokości 10 tys. dolarów rywalizowało ze sobą 8 zespołów ze szkół wyższych, instytutów i firm prywatnych.

Podczas gdy ich ludzkie odpowiedniki frustrowały się z powodu odwołanych wydarzeń w Pjongczangu z powodu niesprzyjającej pogody, roboty nie miały takiego problemu.

Roboty muszą mieć ponad 50 cm wzrostu, być w stanie stać na własnych nogach, mieć niezależne systemy zasilania, używać nart i drążków oraz mieć stawy, które pozwalają im zginać kolana i łokcie . Czujniki umożliwiły robotom wykrycie położenia flag na torze, po którym musieli się poruszać. Punkty zostały przyznane za liczbę unikanych masztów flagowych i najszybszy czas dotarcia do mety.

Narciarze nie są jedynymi robotami przyciągającymi uwagę podczas Igrzysk - centrum prasowe w Pjongczangu ma działający pod marką olimpijską robot do czyszczenia dywanów.

robot (2)
fot. Sputnik/EAST NEWS

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

theguardian/OP