Zamknij

Pizzę kupuje nawet 60 proc. Polaków

07.02.2020 06:57
Pizza króluje na stołach. Zamawia ją nawet 60 proc. Polaków
fot. Oksana Mizina/Shutterstock (ilustracyjne)

Prawie 60 proc. Polaków deklaruje, że kupuje pizzę. To jeden z największych odsetków wśród krajów europejskich - podała "Rzeczpospolita". Jaki rodzaj włoskiego dania jest najpopularniejszy?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Pizza króluje w polskich domach i restauracjach. Według danych PizzaPortal.pl, aż 54,9 proc. udziału w zamówieniach jedzenia online stanowi właśnie pochodzące z Włoch danie. 

- W Szwecji i we Włoszech, podobnie jak w Polsce, pizza jest najchętniej wybieraną potrawą, natomiast w innych krajach europejskich często prym wiodą burgery, a dalej dania azjatyckie i lokalne - podkreślił Piotr Kruszyński, prezes PizzaPortal.pl, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

Zobacz także

Ponadto nawet 60 proc. Polaków nabywa pizzę.

- W 2019 roku do domu kupowało ją 6 na 10 gospodarstw domowych, co daje penetrację na poziomie 58 proc. Statystyki te dotyczą pizzy z dostawą do domu oraz pizzy kupowanej w sklepie: zarówno tej mrożonej, jak i chłodzonej - tłumaczył Michał Maksymiec, dyrektor w panelu gospodarstw domowych GfK Polonia, w rozmowie z dziennikiem.

Przeciętne gospodarstwo domowe kupuje pizzę raz na dwa miesiące. Roczna częstotliwość wynosi zatem sześć razy

Michał Maksymiec

Przez ostatnie lata wzrosła nie tylko liczba pizz kupowanych w restauracjach czy zamawianych online, ale również mrożonych.

Zobacz także

Jaki rodzaj pizzy Polacy jedzą najchętniej?

- W 2019 roku odnotowaliśmy średni wzrost ceny pizzy o 8 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Wśród ulubionych smaków pozostają pepperoni czy hawajska, ale zamawiający coraz chętniej sięgają po nowe propozycje, na przykład w wersjach wege - wskazał Piotr Kruszyński, prezes PizzaPortal.pl.

Raport o pizzy 2020
fot. PizzaPortal.pl

RadioZET.pl/Rzeczpospolita