Zamknij

Piwo, herbata i kawa droższe o 1 zł. Rząd wprowadza opłatę produktową

02.04.2021 13:20
piwo z nalewaka
fot. East News

W Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt przepisów wprowadzających opłatę produktową. Nazwany w taki sposób podatek ma objąć napoje wydawane w jednorazowych, plastikowych kubkach, czyli przede wszystkim piwo, kawę i herbatę.

Podatki w czasie rządów PiS rosną jak grzyby po deszczu, mimo że formacja przed wyborami zarzekała się, że ani nie będzie podnosić już obowiązujących danin, ani wprowadzać nowych. Rząd chwali się, że swojej obietnicy dotrzymał: wszystkie nowe obciążenia fiskalne, mimo że de facto są podatkami, nazywane są opłatami i składkami.

W styczniu 2021 roku zadebiutowała opłata mocowa, przez którą rachunki za energię elektryczną wzrosły o około 10 procent. Opłata cukrowa spowodowała z kolei olbrzymią podwyżkę cen napojów słodzonych – producent Helleny zdradził, że od używanego do produkcji cukru o wartości 20 mln zł będzie musiał zapłacić podatek w wysokości 150 mln zł. To jednak nie koniec fiskalnych atrakcji, jakie ma dla Polaków PiS: gotowy jest już projekt ustawy o opłacie produktowej, która dotknie osoby lubiące wybrać się ze znajomymi na piwo, herbatę czy kawę.

Opłata produktowa od piwa, herbaty i kawy w plastikowym kubku. 1 zł dodany do ceny

Przepisy zostały przygotowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W zamieszczonym w RCL projekcie czytamy, że maksymalna stawka opłaty produktowej została wyznaczona na 1 zł.

Ma być ona pobierana od jednorazowych kubków wydawanych klientom przez jednostki handlu detalicznego, hurtownie, bądź lokale gastronomiczne. Na wydających jednorazowe opakowania ma spoczywać obowiązek zapewnienia klientom możliwości odebrania zamówienia w opakowaniu wielokrotnego użytku lub wykonanego z innego materiału niż plastik.

Wprowadzenie opłaty produktowej ma dostosować polskie prawo do uchwalonej w czerwcu 2019 roku unijnej dyrektywy w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.

Opłata ma na celu zniechęcenie konsumentów do nabywania opakowań jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na rzecz produktów z alternatywnych materiałów lub produktów wielokrotnego użytku.

ocena skutków rozporządzenia

Celem nowej legislacji jest ograniczenie stosowania jednorazowych przedmiotów wykonanych z plastiku, takich jak na przykład kubki, słomki, talerze czy mieszadełka.

Pieniądze zebrane w ramach nowej opłaty mają być przeznaczone na gospodarowanie plastikowymi opłatami. Ministerstwo Klimatu szacuje, że przychody z podatku wyniosą 21 mln zł.

RadioZET.pl/money.pl