Zamknij

Pismo z sądu może nie trafić do adresata. Prawnicy: To totalny błąd ustawodawcy

23.08.2019 14:20
Pismo sądowe i awizo. Luka w KPC
fot. Shutterstock/ Andrey_Popov (ilustracyjne)

Do 7 listopada pisma urzędowe mogą nie dotrzeć do adresatów. Powód? Niedopatrzenie ustawodawcy przy nowelizacji procedury cywilnej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Jeśli przesyłka została podwójnie awizowana, sąd z automatu uważał, że została doręczona. Mówiono dotąd o tzw. fikcji doręczeń – przypomina „Rzeczpospolita”.
„Liczba spraw, które toczyły się w sądach bez udziału stron, które nie odebrały korespondencji, bo np. nie mieszkały pod adresem, pod który trafiała, była jednak znacząca” – czytamy w artykule.

Zobacz także

Resort sprawiedliwości postanowił zareagować i skończyć z fikcyjnymi sprawami bez udziału stron. Zgodnie z nowym brzmieniem kodeksu postępowanie cywilnego podwójne awizowanie pism procesowych nie wystarcza do rozpoczęcia przewodu sądowego. W razie problemów z doręczeniem pisma przesyłką zajmie się komornik.  

Jak alarmuje „Rzeczpospolita”, ustawodawca nie przemyślał terminów wprowadzenia przepisów. Przepis o fikcji doręczenia w stosunku do osób fizycznych przestał obowiązywać 21 sierpnia, a komornicze startują dopiero 7 listopada.

Zobacz także

Efekt? Adresaci mogą nie otrzymać pism z sądu.

– Osobom fizycznym, jeśli zechcą blokować postępowanie, w zasadzie nie da się nic doręczyć w procesie cywilnym. Do 7 listopada w ogóle żadnego pisma, a po 7 listopada jedynie przez komornika pozew lub inne pismo inicjujące postępowanie. Pozostałe pisma doręczane będą w zasadzie jedynie tej osobie fizycznej, która łaskawie zgodzi się je odebrać – mówi profesor Maciej Gutowski dla dziennika.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita