Zamknij

Piotr Patkowski, 28-letni wiceminister, zarabia więcej od premiera

21.08.2020 08:26
Piotr Patkowski. Oświadczenie majątkowe. Zarabia lepiej od premiera
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Piotr Patkowski, 28-letni wiceminister finansów, w ubiegłym roku zarobił 219 tys. zł. To więcej niż premier Mateusz Morawiecki.

Piotr Patkowski 16 kwietnia 2020 roku został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów i Głównego Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych. Dodatkowo jest uczestnikiem zespołu programowania prac rządu.

Podobnie, jak inni członkowie rządu Mateusza Morawieckiego, również Patkowski złożył coroczne oświadczenie majątkowe. Wynika z niego, że urzędnik resortu finansów zainkasował przychód większy niż premier.

Piotr Patkowski. Oświadczenie majątkowe

Wiceminister finansów nie posiada żadnych nieruchomości. Z kolei w formie oszczędności zgromadził 34 509 zł oraz w funduszu inwestycyjnym 69 629 zł. 

Zobacz także

Patkowski jest również wierzycielem umowy pożyczki użyczonej osobie fizycznej w 2018 roku na kwotę 43 tysięcy złotych. Największe wrażenie jednak robią zarobki, jakie uzyskał w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

Zanim trafił do resortu finansów był doradcą premiera Morawieckiego oraz Koordynatorem Oceny Skutków Regulacji. Według jego oświadczenia majątkowego zarobił 219 297,43 zł. To daje średnio 18 tys. zł miesięcznie.

Dla porównania szef rządu w 2019 roku zainkasował ok. 217 tys. zł, czyli mniej od 28-letniego ministra. 

Portal TVN24.pl przypomniał, że średnie miesięczne wynagrodzenie wiceministra w 2019 roku wyniosło ponad 12 tys. zł brutto. To 5-krotnie więcej niż pensja minimalna. Dodatkowo - prawie 40 wiceministrów pobierało też diety poselskie. Patkowski nie jest posłem.

Kim jest Piotr Patkowski?

Urodził się 2 grudnia 1991 roku w Lipsku.

Absolwent III Liceum Ogólnokształcącego im. płk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu. Absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na kierunku prawo.

Założyciel lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej. W 2019 jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości ubiegał się o mandat poselski w wyborach parlamentarnych w okręgu nr 6. Nie uzyskał mandatu.

Od momentu przejęcia władzy przez PiS w 2015 roku pracował w różnych resortach m.in. energii czy biurze politycznym wicepremiera Morawieckiego. Kiedy ten ostatni został premierem, został jego doradcą.

Na początku 2020 mianowany Koordynatorem Oceny Skutków Regulacji. Uczestnik Zespołu Programowania Prac Rządu. Został wiceprzewodniczącym Rady Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 16 kwietnia 2020 został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów i Głównego Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych.

RadioZET.pl/TVN24.pl