Zamknij

28-letni wiceminister osłabia resort finansów? "Nie ma autorytetu"

18.04.2020 12:54
Piotr Patkowski, 28-letni wiceminister, osłabia resort finansów? "Nie ma autorytetu"
fot. Ministerstwo Finansów

W obliczu rosnącego kryzysu Ministerstwo Finansów zostało sprowadzone do roli "potakiwacza", a pozycja resortu wciąż się osłabia - podkreśliła "Rzeczpospolita". To echa powołania nowych wiceministrów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Wśród nowych zastępców ministra finansów Tadeusza Kościńskiego znalazł się 28-letni Piotra Patkowskiego. 

Zastąpił on na stanowisku podsekretarza stanu i głównego rzecznika dyscypliny finansów publicznych Leszka Skibę, który został wiceprezesem zarządu Banku Pekao. 

Zobacz także

"Nowy wiceminister nie ma autorytetu"

Jak podała "Rzeczpospolita", nominacja dla Patkowskiego wywołała konsternację wśród ekspertów i pracowników resortu. Powodem było krótkie zawodowe CV nowego wiceministra, które praktycznie sprowadza się do współpracy z premierem Mateuszem Morawieckim.  

Był członkiem gabinetu politycznego Morawieckiego, kiedy był wicepremierem i ministrem rozwoju, a kiedy został szefem rządu nadal był w gronie jego doradców.

W 2016 roku pracował w Biurze Prawnym Ministerstwa Energii. W latach 2018-2020 dyrektor Departamentu Oceny Skutków Regulacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.W styczniu 2020 r. mianowany rządowym koordynatorem oceny skutków regulacji. Patkowski jest także uczestnikiem Zespołu Programowania Prac Rządu.

Zobacz także

- Nowy wiceminister nie ma ani autorytetu, ani kompetencji zarządczych, ani wiedzy merytorycznej - alarmował rozmówca "Rz".

W ministerstwie są jeszcze fachowcy, którzy tworzą zasoby i ogromny potencjał tego resortu, ale nie wiem, czy przy takim kierownictwie zostaną one dobrze wykorzystane

Rozmówca "Rzeczpospolitej"

"Minister finansów mało aktywny"

Zdaniem rozmówców gazety to kolejny element osłabiania resortu finansów, które od kilku miesięcy jest uważane za "potakiwacza" rządowych pomysłów.

- W ogóle mało kto pamięta nazwisko ministra finansów, który rzadko wypowiada się publicznie. A nawet jeśli coś powie, to trudno traktować to jako poważne stanowisko resortu finansów - podkreślił Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu, cytowany przez gazetę.

Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP, zauważył w rozmowie z "Rz", że "minister finansów jest w obecnym kryzysie bardzo mało aktywny, w praktyce w ogóle go nie ma".

- Każdy miesiąc lockdownu powoduje ogromny spadek aktywności gospodarczej i wpływów podatkowych, ale resort finansów nie mówi nam, jaka jest skala tego zjawiska. Bez takiej rzetelnej oceny właściwie nie wiemy, na jakie działania Polskę stać, a na co już nie - ocenił Aleksander Łaszek, główny ekonomista Fundacji FOR, cytowany przez dziennik.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita